ישראל מבהירה: לא נתנצל בפני השגריר הטורקי

באופן לא רשמי אומרים היום בכירים במשרד החוץ כי מעבר להתקפלות של סגן שר החוץ איילון, אין מקום להתנצלות נוספת. מוקדם יותר דיווחה רשת "אל-ג'זירה", כי נשיא טורקיה איים כי אם לא תתנצל עד הערב - יוחזר השגריר להתייעצויות באנקרה

יחסי טורקיה-ישראל על סף פיצוץ של ממש: ישראל מבהירה כי לא תפרסם עוד הודעה או התנצלות כלפי טורקיה. בישראל לא הגיבו רשמית לאיום של הנשיא הטורקי עבדאללה גול, שללא התנצלות רשמית עוד ערב - טורקיה תחזיר את השגריר שלה להתייעצויות. באופן לא רשמי אומרים היום בכירים במשרד החוץ כי מעבר להתקפלות של סגן שר החוץ איילון, אין מקום להתנצלות נוספת.

בשעות אלה עורך הדרג המקצועי במשרד החוץ דיונים אינטנסיביים כדי להגיע למוצא של כבוד מהפרשה, כך שישביע את רצונם של כל הצדדים.

מוקדם יותר דיווחה רשת הטלוויזיה הערבית "אל-ג'זירה" כי נשיא טורקיה שיגר אולטימטום לישראל, לפיו אם עד שעות הערב לא תתקבל התנצלות מפורשת על "שיחת הנזיפה" שערך סגן שר החוץ דני איילון לשגריר טורקיה בישראל - השגריר יוחזר להתייעצויות באנקרה.

אמש עוד ניסו בירושלים למזער את הנזק ופרסמו את הודעתו הרשמית של איילון, ובה הביע חרטה על דבריו במהלך שיחת הנזיפה שערך לשגריר בלשכתו. "מחאתי על ההתקפות בטורקיה נגד ישראל שרירה וקיימת", נכתב בהודעה של איילון. "עם זאת, זוהי לא דרכי לפגוע בכבודם של שגרירים - ובעתיד אבהיר את עמדתי בדרכים דיפלומטיות מקובלות".

במקביל, העביר איילון מסר אישי לשגריר הטורקי, לפיו לא הייתה לו כל כוונה להשפיל אותו, ואף הביע את הערכתו לפועלו של השגריר בישראל, שעל פיו מקורביו נפגע עמוקות. "הוא מזועזע! והבין מה קרה רק אחרי שראה את התמונות", אמרו. "האווירה בפגישה הייתה שונה לחלוטין ממה שסגן השר איילון ניסה להציג מול המצלמות - נינוחה ומחויכת".

מלשכת ראש הממשלה נמסר הבוקר בתגובה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע הבוקר שביעות רצון מהודעת ההתנצלות של סגן שר החוץ דני איילון. ראש הממשלה סבור שהמחאה שהעביר משרד החוץ לשגריר הטורקי היתה מוצדקת במהותה, אך היה צריך להביע אותה בדרכים הדיפלומטיות המקובלות".

מול המצלמות: שגריר טורקיה בישראל הושפל

ארדואן: ישראל תגרום למלחמה עולמית

טורקיה מציגה: עלילת דם חדשה