דני איילון: "זו לא דרכי לפגוע בשגרירים"

ניסיון בישראל לסיים את המשבר עם טורקיה: סגן שר החוץ דני איילון פרסם הלילה הודעה בה הבהיר כי הוא מתחרט על כך שפגע בשגריר הטורקי בישראל. "בעתיד אבהיר את עמדתי בדרכים דיפלומטיות מקובלות", נכתב בהודעה. עם זאת, הדגיש: "מחאתי על ההתקפות בטורקיה נגד ישראל שרירה וקיימת". נתניהו: "שבע רצון מההתנצלות"

ניסיון לסיים את המשבר? סגן שר החוץ דני איילון פרסם הלילה הודעה רשמית, לפיה הביע חרטה על הפגיעה בשגריר הטורקי בישראל, במהלך שיחת הנזיפה שערך לו שלשום בלשכתו. "מחאתי על ההתקפות בטוריקה נגד ישראל שרירה וקיימת", נכתב בהודעה של איילון. "עם זאת, זוהי לא דרכי לפגוע בכבודם של שגרירים - ובעתיד אבהיר את עמדתי בדרכים דיפלומטיות מקובלות".

במקביל, העביר איילון מסר אישי לשגריר הטורקי, לפיו לא הייתה לו כל כוונה להשפיל אותו, ואף הביע את הערכתו לפועלו של השגריר בישראל. העיתון "ידיעות אחרונות" דיווח הבוקר כי איילון גם יצר קשר עם כמה מידידיו באנקרה, והבהיר להם את הדברים.

נתניהו: שבע רצון מההתנצלות

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע הבוקר שביעות רצון מהודעת ההתנצלות של סגן שר החוץ דני איילון. ראש הממשלה סבור שהמחאה שהעביר משרד החוץ לשגריר הטורקי היתה מוצדקת במהותה, אך היה צריך להביע אותה בדרכים הדיפלומטיות המקובלות".

אמש הבהירו מקורבים לשגריר הטורקי בישראל, כי הוא נפגע עמוקות מהפעולה הישראלית. "הוא מזועזע! והבין מה קרה רק אחרי שראה את התמונות", אמרו. "האווירה בפגישה הייתה שונה לחלוטין ממה שסגן השר איילון ניסה להציג מול המצלמות - נינוחה ומחויכת".

מקורביו הוסיפו כי אם השגריר היה מבין מה נאמר סביבו, הוא היה מגיב כפי שדיפלומט טורקי יודע ואמור להגיב במצב כזה. לטענתם, "במשך 35 שנים בשרות הדיפלומטי הוא לא נתקל בהתנהגות מביכה שכזו". השגריר הכחיש פרסומים לפיהם הוא חוזר להתייעצויות בעקבות השיחה.

אמצעי התקשורת בטורקיה דיווחו מוקדם יותר כי משרד החוץ הטורקי זימן את שגריר ישראל במדינה לשיחת הבהרה בעקבות "שיחת הנזיפה" המתוקשרת של סגן שר החוץ דני איילון שפורסמה אמש לראשונה בחדשות 2.

על פי הדיווחים, שגריר ישראל באנקרה גבי לוי, נפגש בשעות הצהריים עם סגן שר החוץ הטורקי פרידון סינירליוגלו, זאת לאחר "המעשה הדומה שביצעה ישראל", כך לפי הדיווחים בטורקיה. כלי התקשורת המקומיים דיווחו כי משרד החוץ הטורקי כינה את הפגישה אתמול כ"אקט חסר נימוס", ומסר לשגריר הישראלי כי "כדאי שכל אחד ידע מהו מקומו".

ביקורת מכל הכיוונים

גם במשרד החוץ ובמערכת הפוליטית נשמעה ביקורת רבה על הדרך שבה בחר סגן שר החוץ דני איילון לנזוף בשגריר טורקיה בישראל. הבוקר התייחס איילון לראשונה בשיחה עם חדשות 2 לשיחה המשפילה שערך לשגריר ואמר כי הוא לא חוזר בו מהדרך בה ניהל את השיחה עם השגריר הטורקי.

בתשובה לשאלה האם הוא הלך רחוק מדי השיב איילון בשלילה: "לא, לחלוטין הלכתי רחוק מדי, לא צריך לשים לב לתפאורה או לדקורציה אלא לעניין. המבקרים צריכים לבקר את אלא שגורמים לתקלות. אנחנו תמיד נוהגים להאשים את עצמנו ולהתרפס - תם העידן הזה. יש לנו כבוד ורק אם נעמוד על כבודנו, אחרים יכבדו אותנו".

בתשובה לשאלת חדשות 2 אם יכול להיות שהיה מקום לנזוף בשגריר אבל לא בטוח שזו הדרך - להשפיל אותו מול המצלמות, הגיב איילון: "אני לא רוצה להתייחס לדרך".

מול המצלמות: שגריר טורקיה בישראל הושפל

ארדואן: ישראל תגרום למלחמה עולמית

טורקיה מציגה: עלילת דם חדשה