שגריר טורקיה בישראל: "אני מרגיש מושפל"

בעקבות "שיחת ההשפלה" אתמול של סגן שר החוץ עם השגריר הטורקי, אמר השגריר כי הוא מזועזע מהמלכודת שטמנו לו, כלשונו. בשיחה עם חדשות 2 הכחיש השגריר פרסומים לפיהם הוא חוזר לארצו להתייעצויות. מוקדם יותר שידרה אנקרה מסר מרגיע, כשאמרה: "ההיסטוריה בין הטורקים ליהודים מושתתת על כבוד"

מחריף הסכסוך בין ישראל לטורקיה בעקבות "שיחת ההשפלה" אתמול: לטענת מקורבי שגריר טורקיה בישראל, השגריר נפגע עמוקות מהפעולה הישראלית. "הוא מזועזע! והבין מה קרה רק אחרי שראה את התמונות", הם אומרים היום. "האווירה בפגישה הייתה שונה לחלוטין ממה שסגן השר איילון ניסה להציג מול המצלמות - נינוחה ומחויכת".

עוד הם מוסיפים כי אם השגריר היה מבין מה נאמר סביבו, הוא היה מגיב כפי שדיפלומט טורקי יודע ואמור להגיב במצב כזה. לטענתם, "במשך 35 שנים בשרות הדיפלומטי הוא לא נתקל בהתנהגות מביכה שכזו". השגריר הכחיש פרסומים לפיהם הוא חוזר להתייעצויות בעקבות השיחה.

בארצו בשעות אחר הצהריים ניסתה אנקרה להרגיע את המשבר, כשמשרד החוץ פרסם הודעה בה נאמר: "ההיסטוריה בין הטורקים ליהודים מושתתת על כבוד הדדי וסובלנות. ההשערה כאילו אמירותיו של ראש הממשלה ארדואן נובעות ממניעים אנטישמיים חסרת בסיס".

אמצעי התקשורת בטורקיה דיווחו מוקדם יותר כי משרד החוץ הטורקי זימן את שגריר ישראל במדינה לשיחת הבהרה בעקבות "שיחת הנזיפה" המתוקשרת של סגן שר החוץ דני איילון שפורסמה אמש לראשונה בחדשות 2.

על פי הדיווחים, שגריר ישראל באנקרה גבי לוי, נפגש בשעות הצהריים עם סגן שר החוץ הטורקי פרידון סינירליוגלו, זאת לאחר "המעשה הדומה שביצעה ישראל", כך לפי הדיווחים בטורקיה. כלי התקשורת המקומיים דיווחו כי משרד החוץ הטורקי כינה את הפגישה אתמול כ"אקט חסר נימוס", ומסר לשגריר הישראלי כי "כדאי שכל אחד ידע מהו מקומו".

ביקורת מכל הכיוונים

גם במשרד החוץ ובמערכת הפוליטית נשמעה ביקורת רבה על הדרך שבה בחר סגן שר החוץ דני איילון לנזוף בשגריר טורקיה בישראל. הבוקר התייחס איילון לראשונה בשיחה עם חדשות 2 לשיחה המשפילה שערך לשגריר ואמר כי הוא לא חוזר בו מהדרך בה ניהל את השיחה עם השגריר הטורקי.

בתשובה לשאלה האם הוא הלך רחוק מדי השיב איילון בשלילה: "לא, לחלוטין הלכתי רחוק מדי, לא צריך לשים לב לתפאורה או לדקורציה אלא לעניין. המבקרים צריכים לבקר את אלא שגורמים לתקלות. אנחנו תמיד נוהגים להאשים את עצמנו ולהתרפס - תם העידן הזה. יש לנו כבוד ורק אם נעמוד על כבודנו, אחרים יכבדו אותנו".

בתשובה לשאלת חדשות 2 אם יכול להיות שהיה מקום לנזוף בשגריר אבל לא בטוח שזו הדרך - להשפיל אותו מול המצלמות, הגיב איילון: "אני לא רוצה להתייחס לדרך".

מול המצלמות: שגריר טורקיה בישראל הושפל

ארדואן: ישראל תגרום למלחמה עולמית

טורקיה מציגה: עלילת דם חדשה