שגריר ישראל בטורקיה זומן לשיחת בירור

קרב הדיפלומטיה: עכשיו הגיע תורה של טורקיה להשיב מלחמה. בעקבות שיחת הנזיפה המתוקשרת אתמול של סגן שר החוץ דני איילון עם השגריר הטורקי, זימן היום משרד החוץ של טורקיה את שגריר ישראל באנקרה ל"שיחת בירור". על פי דיווחים של התקשורת המקומית, השגריר גבי לוי נפגש עם גורמים במשרד החוץ הטורקי כדי לדון בפרשה

האם היחסים בין ישראל לטורקיה עומדים בפני פיצוץ? אמצעי התקשורת בטורקיה מדווחים היום כי משרד החוץ הטורקי זימן את שגריר ישראל במדינה לשיחת הבהרה בעקבות "שיחת הנזיפה" המתוקשרת של סגן שר החוץ דני איילון שפורסמה אמש לראשונה בחדשות 2.

על פי הדיווחים, שגריר ישראל באנקרה גבי לוי, נפגש בשעות הצהריים עם סגן שר החוץ הטורקי פרידון סינירליוגלו, זאת לאחר "המעשה הדומה שביצעה ישראל", כך לפי הדיווחים בטורקיה. כלי התקשורת המקומיים דיווחו כי משרד החוץ הטורקי כינה את הפגישה אתמול כ"אקט חסר נימוס", ומסר לשגריר הישראלי כי "כדאי שכל אחד ידע מהו מקומו".

עד כה לא הגיב אף גורם רשמי בטורקיה לתקרית הדיפלומטית עם ישראל. שר החוץ הטורקי אמר רק כי "לא נקבל החלטות בלי לבדוק קודם מי היה האחראי", זאת בראיון לאתר אינטרנט מקומי. 

ביקורת מכל הכיוונים

גם במשרד החוץ ובמערכת הפוליטית נשמעה ביקורת רבה על הדרך שבה בחר סגן שר החוץ דני איילון לנזוף בשגריר טורקיה בישראל. הבוקר התייחס איילון לראשונה בשיחה עם חדשות 2 לשיחה המשפילה שערך לשגריר ואמר כי הוא לא חוזר בו מהדרך בה ניהל את השיחה עם השגריר הטורקי.

בתשובה לשאלה האם הוא הלך רחוק מדי השיב איילון בשלילה: "לא, לחלוטין הלכתי רחוק מדי, לא צריך לשים לב לתפאורה או לדקורציה אלא לעניין. המבקרים צריכים לבקר את אלא שגורמים לתקלות. אנחנו תמיד נוהגים להאשים את עצמנו ולהתרפס - תם העידן הזה. יש לנו כבוד ורק אם נעמוד על כבודנו, אחרים יכבדו אותנו".

בתשובה לשאלת חדשות 2 אם יכול להיות שהיה מקום לנזוף בשגריר אבל לא בטוח שזו הדרך - להשפיל אותו מול המצלמות, הגיב איילון: "אני לא רוצה להתייחס לדרך".

"אני מאוד מקווה שהמסר ייקלט"

"מה שהיה חשוב לנו זה המסר ואני מאוד מקווה שהמסר ייקלט. אני לא חושב שזה יעמיק את המתח מי שעד עכשיו פגע ביחסים אלה לצערנו גורמים בטורקיה, אנחנו מגיבים ואני מקווה שזה ישים לזה סוף. לא אנחנו מחפשים עימותים או התלהמויות, הם נכפות עלינו ואנחנו צריכים לשים לזה גבול. אני מקווה שהדבר הזה הובן ושזה ישים לזה סוף".

איילון התייחס לטענות גורמים במשרד החוץ שטוענים שיש לכך קשר לביקורו הצפוי של שר הביטחון ברק באנקרה. "לא אני קבעתי את עיתוי שידור סדרת ההסתה רווית השטנה והשנאה, ואנחנו לא קבענו את עיתוי ההתבטאות של ראש ממשלת טורקיה באנקרה, אלה שטויות. ואלה שפוסלים במומם פוסלים וצריכים לבקר את הטורקים ולא אותנו".

חברי כנסת מהעבודה ומקדימה תקפו את ההתנהלות הבוטה של סגן שר החוץ שביקש למחות בפני השגריר על פרק בסדרת טלוויזיה תורכית שבה מוצגים סוכני מוסד כחוטפי תינוקות. גורמים במשרד החוץ אמרו כי איילון מונע ממניעים פוליטיים ומנסה לחבל בביקורו של שר הביטחון באנקרה בשבוע הבא.

השגריר הטורקי הושפל מול המצלמות

הפרשה המביכה התעוררה אתמול, בשעה ששגריר טורקיה בישראל זומן לשיחת בירור אצל סגן שר החוץ בכנסת - והושפל בפומבי.

השגריר המתין מחוץ לחדר והמצלמות מצלמות, וזה לא היה מקרי. בהתייעצות שהתקיימה לפני הפגישה בין איילון לשר החוץ אביגדור ליברמן ובכירי משרד החוץ, הוחלט להוריד את הכפפות ולהגיב בתקיפות על שידור נוסף של סדרה אנטישמית ואנטי ישראלית, המציגה סוכני מוסד ישראלים חוטפים תינוקות ומבצעים פשעי מלחמה.

ההחלטה היתה להגיב בכל האמצעים. התוצאה: זובור. את השגריר הטורקי הושיבו על ספה נמוכה, מולו - על כסאות גבוהים - איילון ושני פקידים. "למרבה הצער עלינו לשוחח על דבר שמטריד אותנו מאוד", אומר איילון לשגריר הטורקי. "אבל נדבר על זה בלי המצלמות, כדי לשמור על אופיה המכובד של השיחה".

"הוא יושב נמוך, אנחנו גבוה"

אבל רגע לפני שהמצלמות יצאו מהחדר הקטן, איילון דואג שהמסר החריף יעבור בכל העוצמה. "העיקר שייראו שהוא יושב נמוך, אנחנו גבוה ויש כאן דגל אחד", אמר איילון לצוות הצילום שלנו שהגיע לסקר את המפגש, "ושייראו שאנחנו לא מחייכים".

במהלך הפגישה, איילון הבהיר ששידור הסדרה מסכן את חיי היהודים בטורקיה, הזכיר התבטאויות קשות נגד ישראל ודרש שהממשלה הטורקית תתנער מהמסרים שבה ותצא נגדה. השגריר הטורקי מצדו הסביר כי מדובר בערוץ מסחרי. האמת, מדובר בסדרה ישנה שדבר קיומה נחשף כאן בחדשות 2 כבר לפני כשנה, אבל הוכנה לשידור חוזר בטורקיה. היוצרים הם אותם יוצרים של סדרה אחרת, בה נראים חיילי צה"ל יורים בתינוקות.

האם זו הדרך? לא בטוח

איילון אמר אמש שהכוונה לא היתה להשפיל, אלא להסביר בדרך התקיפה ביותר שישראל לא תסבול פגיעה בכבוד הלאומי שלה. האם זו הדרך? יש לא מעט שרואים בכך רק צעד שמסלים את המשבר. 

שר החוץ ליברמן משוכנע בכך שיתר הדרכים לא הועילו והגיע הזמן להחזיר בכוח לכל מי שחובט בישראל. זה בדיוק מה שעשה אתמול סגן שר החוץ איילון. זה לא ממש דיפלומטי, ובינתיים גם לא מועיל, אבל לפחות, לפי משנת ראש הממשלה - אנחנו לא יוצאים פראיירים.

מול המצלמות: שגריר טורקיה בישראל הושפל

ארדואן: ישראל תגרום למלחמה עולמית

טורקיה מציגה: עלילת דם חדשה