מול המצלמות: כך השפילה ישראל את שגריר טורקיה

יחסי ישראל-טורקיה שוב על מסלול התנגשות. באנקרה - ארדואן יוצא בהתבטאויות חמורות חדשות נגד ישראל. בירושלים - שיחת נזיפה משפילה לשגריר הטורקי שיושב על כיסא נמוך מול המצלמות. כך זה נראה

כך ייעשה לשגריר המדינה שלא מפסיקה לתקוף ולנגח את ישראל: שגריר טורקיה זומן לשיחת בירור אצל סגן שר החוץ בכנסת - והושפל בפומבי.

הוא ממתין מחוץ לחדר והמצלמות מצלמות. זה לא מקרי. בהתייעצות שהתקיימה הבוקר בין איילון לשר החוץ אביגדור ליברמן ובכירי משרד החוץ, הוחלט להוריד את הכפפות ולהגיב בתקיפות על שידור נוסף של סדרה אנטישמית ואנטי ישראלית, המציגה סוכני מוסד ישראלים חוטפים תינוקות ומבצעים פשעי מלחמה.

ההחלטה היתה להגיב בכל האמצעים. התוצאה: זובור. את השגריר הטורקי מושיבים על ספה נמוכה, מולו - על כסאות גבוהים - איילון ושני פקידים. "למרבה הצער עלינו לשוחח על דבר שמטריד אותנו מאוד", אומר איילון לשגריר הטורקי. "אבל נדבר על זה בלי המצלמות כדי לשמור על אופיה המכובד של השיחה".

"הוא יושב נמוך, אנחנו גבוה"

אבל רגע לפני שהמצלמות יוצאות מהחדר הקטן, איילון דואג שהמסר החריף יעבור בכל העוצמה. "העיקר שייראו שהוא יושב נמוך, אנחנו גבוה ויש כאן דגל אחד", אומר איילון לנציגי התקשורת שמצלמים את המפגש, "ושייראו שאנחנו לא מחייכים".

במהלך הפגישה, איילון מבהיר ששידור הסדרה מסכן את חיי היהודים בטורקיה, מזכיר התבטאויות קשות נגד ישראל ודורש שהממשלה הטורקית תתנער מהמסרים שבה ותצא נגדה. השגריר הטורקי מצדו מסביר כי מדובר בערוץ מסחרי. האמת, מדובר בסדרה ישנה שדבר קיומה נחשף כאן בחדשות 2 כבר לפני כשנה, אבל הוכנה לשידור חוזר בטורקיה. היוצרים הם אותם יוצרים של סדרה אחרת, בה נראים חיילי צה"ל יורים בתינוקות.

האם זו הדרך? לא בטוח

איילון אומר הערב שהכוונה לא היתה להשפיל, אלא להסביר בדרך התקיפה ביותר שישראל לא תסבול פגיעה בכבוד הלאומי שלה. האם זו הדרך? יש לא מעט שרואים בכך רק צעד שמסלים את המשבר. 

שר החוץ ליברמן משוכנע בכך שיתר הדרכים לא הועילו והגיע הזמן להחזיר בכוח לכל מי שחובט בישראל. זה בדיוק מה שעשה היום סגן שר החוץ איילון. זה לא ממש דיפלומטי, ובינתיים גם לא מועיל, אבל לפחות, לפי משנת ראש הממשלה, אנחנו לא יוצאים פראיירים.

ארדואן: ישראל תגרום למלחמה עולמית

טורקיה מציגה: עלילת דם חדשה