מונדיאל? סכנת מעצר לישראלים בדרום אפריקה

פרסום ראשון: אחרי בריטניה - גם דרום אפריקה. קבוצות פלסטיניות שם מתארגנות להגיש תביעות נגד ישראלים - חיילים וקציני מילואים - על פשעי מלחמה כביכול במבצע עופרת יצוקה. זה עלול להשפיע מיידית על אלפי ישראלים שמתכננים לנסוע בקיץ הקרוב למונדיאל בדרום אפריקה

בעוד חצי שנה יופנו עיני העולם כולו לאיצטדיון ביוהנסבורג שבדרום אפריקה. מונדיאל 2010 ייצא לדרך ואלפי ישראלים מתכננים להגיע למשחקים. השאלה הגדולה היא האם הם עשויים להפוך יעד למערכה פלסטינית חדשה - זירת התביעות נגד ישראלים בגין פשעי מלחמה.

דיוויד בנימין, עורך דין ישראלי יליד דרום אפריקה הוזמן להרצות בקיץ האחרון במדינה. הוא עלה לארץ קצת לפני גיל גיוס, התחתן, התבסס, התקדם בצבא והגיע לדרגת סגן אלוף. במהלך שירותו שימש כיועץ משפטי של אוגדת עזה.

המידע נאסף באמצעות הפייסבוק והאינטרנט

דבר לא הכין אותו לכותרות בעיתון שקראו לעצור אותו בגין פשעי מלחמה, שבסופן הגישו נגדו תלונה במשטרה בדרום אפריקה. מי שאחראי לתלונה ולצו המעצר הם שני ארגונים פרו פלסטיניים שמובילים מהלך מתוקשר ומתוזמן, ומבטיחים: ננסה לתבוע כל ישראלי בגין פשעי מלחמה.

האיום המיידי הופנה כלפי ישראלים בעלי אזרחות כפולה . אותם ארגונים ערכו תחקיר ומצאו 72 שמות של דרום אפריקנים לכאורה שקשורים באופן כלשהו למלחמה בעזה. את המידע הם ביססו על הרשת החברתית פייסבוק ועל אתרי אינטרנט נוספים.

צריך לזכור שאחד הנציגים הבולטים במערכה הזו הוא השופט ריצ'ארד גולדסטון. האיש שקבע מטעם האו"ם שישראל ביצעה פשעי מלחמה במהלך מבצע "עופרת יצוקה". מנסיונו, מציע בנימין לא להיכנס לפאניקה , אבל מציע לכל ישראלי לבדוק היטב את המצב לפני שהוא מחליט לנסוע למארחת המונדיאל.

ייתכן שהחדשות הטובות יגיעו דווקא מבריטניה - שם החל גל צווי המעצר נגד הפוליטיקאים ואנשי הצבא הישראלים. התובעת הכללית הבריטית שהגיעה ביקור בירושלים אומרת כי היא נחושה לפעול לשינוי המדיניות שמאפשרת העמדה לדין של בכירים ישראלים.