ארה"ב על ניסוי הטיל: אירן מחזקת את נחישותנו לפעול נגדה

שעות ספורות לאחר הניסוי שביצעה אירן בטיל הבליסטי "סג'יל 2", המגיע לטווח של 2500 ק"מ ומכסה את כל שטח ישראל, מגיבה ארה"ב בדאגה רבה. "בזמן שבו הקהילה הבינ"ל מציעה לאירן הזדמנויות לבנות אמון הדדי", אמר דובר הבית הלבן, "ניסוי הטיל רק מערער את טענות אירן שפניה לשלום". גם בריטניה, צרפת וגרמניה הגיבו בדאגה

הבית הלבן מתייחס אחר הצהריים לניסוי הטיל הבליסטי "סג'יל 2" באירן, ואומר כי הניסוי שביצעה אירן בטיל קרקע-קרקע משופר פוגע בטענתה שפניה לשלום והדבר יילקח ברצינות על ידי העולם.
"בזמן שבו הקהילה הבינלאומית מציעה לאירן הזדמנויות להתחיל ולבנות אמון הדדי, ניסוי הטיל רק מערער את טענותיה של אירן שפניה לשלום", כך לדברי דובר הבית הלבן מייק האמר. "פעולות מסוג זה רק יגדילו את הרצינות ואת הנחישות שבהן הקהילה הבינלאומית דורשת מאירן לשאת באחריות על ההתרסה המתמשכת שלה כנגד ההתחייבות הבינלאומיות שלה בנוגע לתכנית הגרעין".

גם ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון התייחס היום לניסוי ב"סג'יל 2" האירני. "הניסוי הזה מהווה דאגה רצינית מאד לקהילה הבינלאומית", אמר בראון בוועידת האקלים בקופנהגן, "זה יגרום לנו להתקדם עוד לכיוון סנקציות על אירן".

בגרמניה ובצרפת הגיבו באופן דומה, ושתי הממשלות פרסמו התייחסות לניסוי בה נאמר כי "החדשות מאירן מדאיגות מאד".

הטיל החדש מכסה את כל שטח ישראל

מוקדם יותר היום הודיעה אירן כי ביצעה ניסוי נוסף בטיל קרקע-קרקע ארוך טווח, בשם "סג'יל 2", המסוגל להגיע לטווח של 2,500 קילומטרים. "הטיל פגע בכל המטרות בניסוי", דיווחה רשת הטלוויזיה האירנית "אל-עלם", המשדרת בשפה הערבית.

על פי הדיווח של כלי התקשורת במדינה, הניסוי נערך בשעות הבוקר. כתב רשת "אל-עלם" בטהרן דיווח כי "מדובר בטיל מתקדם מאוד, הנמצא במערך הרקטות האירני". לדבריו, הניסוי צלח "בכל המישורים: החל מהשיגור וכלה בפגיעה בכל המטרות". בתקשורת האירנית הבטיחו לפרסם תמונות מהשיגור בהמשך היום.

"סנקציות הנפט לא תצלחנה"

בעקבות אישורן של מספר סנקציות נוספות הלילה בבית הנבחרים האמריקני, אמר הבוקר בכיר בתעשיית הנפט האירנית כי "הסנקציות הללו לא תצלחנה", וכי ברשותה של אירן קיימת "רשימה ארוכה של ספקי נפט".

ההחלטה שאושרה הלילה בבית הנבחרים, עדיין דורשת את אישור הסנאט, וכן את אישורו של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה.