"נחדש המו"מ רק על בסיס קווי 67"

"אינני מוכן לקבל כל אלימות כלפי ישראל", כך אמר היום נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן בכנס של אש"פ שנערך ברמאללה. לדבריו הקפאת ההתנחלויות והכרה בגבולות 67 כבסיס למדינה פלסטינית הם תנאים הכרחיים לחידוש המו"מ עם ישראל. לדבריו, החלטת רה"מ על הקפאת הבנייה בהתנחלויות לא מספקת, כל עוד נמשכת הזרמת הכספים

מחמוד עבאס, ארכיון (רויטרס)

בתום תקופה ארוכה של נתק, נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן מצהיר על נכונות לחדש את המשא ומתן עם ישראל, אולם מציב שני תנאים עיקריים בהשפעת הגישה האמריקנית: הקפאת הבנייה בהתנחלויות לצמיתות וההכרה בגבולות 67 כבסיס למדינה פלסטינית.

בכינוס של המועצה המרכזית של אש"ף שנערך היום ברמאללה, אמר אבו מאזן כי לא יסבול גילויים של אלימות נגד ישראל. "כאשר ישראל תפסיק את הבנייה בהתנחלות לתקופה מסוימת תוך הכרה בגבולות שאנחנו שאנו מכנים הגבולות המשפטיים, לא יהיה דבר שימנע מאיתנו להמשיך במשא ומתן ולהשלים את מה שהוסכם באנאפוליס", אמר עבאס.

לדבריו הצבת התנאים נעשתה בתגובה לגישה הישראלית. "ישראל היא זו שהוציאה את ירושלים מחוץ למשא ומתן וקבעה שהבנייה בהתנחלויות יימשכו", אמר הנשיא הפלסטיני. לדבריו הכרזת ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקפאת הבנייה בהתנחלויות לתקופה של עשרה חודשים, אינה מספקת כיוון שמדובר בהחלטה זמנית, שלא מונעת מנתניהו להזרים כספים להתנחלויות.

יושב ראש הרשות הפלסטינית צפוי לסיים את כהונתו בעוד כחודש, לאחר שהודיע על כוונתו שלא להתמודד בבחירות הבאות. במהלך הכנס דנו חברי אש"פ במערך הפוליטי העתידי של התנועה, והצפי הוא שהמועצה המרכזית של אש"פ הנשלטת בידי הפת"ח, תחליף את הפרלמנט שבשליטת המועצה.