עסקת שליט: בישראל מחכים לתשובת חמאס

ההמתנה מורטת העצבים לקראת פריצת דרך אפשרית נמשכת גם הערב. בישראל מחכים לתשובת חמאס שאמורה לצאת מקהיר. ראשי חמאס אומרים שעדיין אין עסקה ושישראל לא מתגמשת. ההערכה: העסקה, אם תושג, לא תתבצע לפני אמצע שבוע הבא

המתנה מורטת העצבים לקראת פריצת דרך אפשרית בעסקת שליט: בישראל מחכים לתשובת חמאס שאמורה לצאת מקהיר. ראשי חמאס אומרים שעדיין אין עסקה ושישראל לא מתגמשת. ההערכה: אם תחתם עסקה, היא לא תתבצע לפני אמצע שבוע הבא.

חמאס לא מרוצה מהתיקונים שהכניסה ישראל ברשימה של ה-450 אסירים אותם דורש הארגון לשחרר. לאחר הפגישה בין צמרת חמאס, מחמוד א-זהאר למתווך הגרמני - יצאה המשלחת לדמשק כדי להתייעץ ולדווח לחאלד משעל. חליל אל חייה מראשי חמאס אומר היום: "עד עכשיו על פי המידע שיש בידנו, על האויב הציוני, הוא לא נענה לדרישות הכוח המחזיק בשבוי".

בפת"ח מאשימים את חמאס שעושים עסקאות עם "השטן" כיוון שהם רוצים להחליש את הרשות הפלסטינית. הלילה אמורים אנשי חמאס עזה לשבת עם המתווך הגרמני ולעבור על רשימת השמות האחרונה שהוא הביא מישראל, לא ברור האם ההחלטה תתקבל עוד הלילה. לא ברור אם סאדאת וברגותי כלולים ברשימות, בינתיים, הדיווחים סותרים.

מקור פלסטיני אונימי מדווח היום: "ישראל התחייבה בפני המתווך שלא תפגע באסירים המשוחררים אחרי העסקה". שר החוץ הצרפתי קושנר מביע אופטימיות: "כל הסימנים חיוביים".

נתניהו: עדיין אין עיסקה  

ראש הממשלה בנימין נתניהו עושה כל מה שאפשר כדי להנמיך את להבות עסקת שליט. ההבטחה לדיון ציבורי טרם עיסקה, נועדה כדי לבלום את הדרישה המיידית לפרטים עכשיו - דרישה שעלולה לסכן את המשא ומתן הרגיש.

"אין עדיין עסקה, ואנני יודע אם תהיה", אמר היום נתניהו. "אבל אני יכול לומר שאם תהיה, הדבר קודם כל יובא להכרעה בממשלה, ואנחנו לא נחסוך במקרה הזה דיון ציבורי".

ברק ואשכנזי מכינים רקע לעיסקה

ישראל ממתינה היום להכרעת חמאס. רק אז יהיה אפשר להתחיל בהליך הפנימי כאן: אישור ממשלה, דיון בכנסת, למרות שהוא לא נדרש על פי חוק, אבל כך הבטיח ראש הממשלה, ואז 48 שעות מתן אפשרות לעתירות משפטיות. ראש הממשלה אומר שאין עדיין עסקה, אבל שר הביטחון אהוד ברק והרמטכ"ל גבי אשכנזי , מתחילים לטפטף לציבור מסרים, להכנת דעת הקהל.

"יש לכולנו, למפקדים ולי כשר הביטחון, אחריות עליונה מוסרית ופיקודית, להביא את גלעד הביתה בכל מהלך שהוא ראוי ואפשרי ואנחנו בוחנים את העניין. כל מילה בשלבים האלה יכולה רק להזיק, אז לא נפרט. הרמטכ"ל אשכנזי אומר היום: "צה"ל לא משאיר שבויים מאחור", הדגיש. "אני כמפקדו של הצבא ששלח אותו לשם, המשימה לא תושלם עד שלא נחזיר אותו, ואנחנו כולנו עוסקים במשימה הזאת".

כפי שדיווחנו אמש, מבדיקה שערכנו עולה שיש רוב כמעט מוחלט בממשלה לאישור העסקה. חלק מהשרים עדיין לא רוצים להביע עמדה, כדי לא לאותת לחמאס.

 הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

דיווח: עסקת שליט תצא לפועל תוך מספר ימים 

מה אומרת שפת הגוף של נועם שליט?

תזכורת: רשימת האסירים שדורש חמאס

"אסירי חמאס כבר רוכזו בבתי הכלא בישראל לקראת העסקה"

דיווח: נתניהו אישר את העברתו של גלעד שליט למצרים 

הווידאופדיה: גלעד שליט