מסתמן: רוב בממשלה לאישור העסקה

אם וכאשר תובא העסקה המתגבשת לשחרורו של גלעד שליט לאישור הממשלה - נראה שראש הממשלה יכול להיות רגוע. מבדיקת חדשות 2 מסתמן רוב גדול בקרב שרי הממשלה לאישור העסקה: 16 שרים צפויים לתמוך, רק 4 מתנגדים. במקביל, השר אלי ישי פנה לרה"מ בדרישה להעניק הקלות לאסירים יהודים בתמורה לשחרור אסירים פלסטיניים

הדרך לעסקת שליט: ראש הממשלה מאותת כי לא מדובר בהכרעה קרובה - ימים או שעות בודדות, אבל הוא כבר התחיל לשגר מקורבים לשרים שונים כדי לבדוק כיצד יצביעו אם וכאשר תובא עסקת שחרור האסירים לאישור הממשלה.

מבדיקה שערכנו, כולל הערכות וניתוח של עמדות קודמות, לנתניהו יש רוב מבין 30 שרי הממשלה. מי שצפויים לתמוך בעסקה ם ראש הממשלה בעצמו, חמשת שרי העבודה, ארבעת שרי ש"ס, דן מרידור, יולי אדלשטיין, גלעד ארדן, ישראל כץ, יעקב נאמן ויוסי פלד – 16 שרים בסך הכל.

מי שצפויים להתנגד לעסקה הם השרים משה (בוגי) יעלון, בני בגין, עוזי לנדאו ויובל שטייניץ – 4 שרים בלבד. המתנדנדים הם שר החוץ ליברמן ושלושה משריו (סטס מיסז'ניקוב, סופה לנדבר ויצחק אהרונוביץ), השר דניאל הרשקוביץ' מהבית היהודי וכן שרי הליכוד סילבן שלום, לימור לבנת, משה כחלון, גדעון סער ומיכאל איתן.

המשנה לראש הממשלה סילבן שלום יצא אמש מפגישה עם שר החוץ הבריטי, שאמר לו כי בריטניה מעריכה את הגישה של ישראל - אבל רוב העולם לא מאמין בגישה הזו של שחרור מאות מחבלים תמורת חייל אחד.  מה שברור הוא כי מדינת ישראל צריכה לחשוב אם אחרי ביצוע העסקה הזו היא מפסיקה לשאת ולתת עם ארגוני טרור, בידיעה שהצעד הזה של שחרור חייל חי - מחזק את חמאס ועלול ליצור גל טרור ולגרום להיחלשות אבו מאזן.

השר ישי לנתניהו: הקלות לאסירים יהודים בתמורה לתמיכה בעסקה

שר הפנים אלי ישי צפוי להצביע בעד העסקה, אם וכאשר תובא להכרעת הממשלה, אולם הערב הוא מציב תנאים לתמיכה בעסקה. השר ישי אמר ישירות לראש הממשלה כי תמורת שחרור אסירים עם דם על הידיים, הוא מצפה ממנו לאשר גם הקלות לאסירים יהודיים, שביצעו מעשי טרור בפלסטינים לאורך השנים האחרונות.

לא מדובר בשמות "מפוצצים" כמו יגאל עמיר או יעקב טייטל, ויש ברשימה שמות פחות מוכרים כמו עמי פופר וגמליאל דביר, שני חברי מחתרת "בת עין".

בקשתו של ישי היא לא לביצוע של שחרורים סיטונאיים – אלא להקלות בתנאי המאסר. לדבריו של ישי, מדובר במסורת מימיו של הנשיא לשעבר עזר ויצמן ובימי אוסלו, שנועדה "לשחרר" קיטור בקרב אנשי הימין, ולכן הוא קורא לו לעשות זאת גם הפעם בעסקת שליט המתגבשת.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

התקדמות במגעים לשחרור שליט - סיקור מיוחד:

דיווח: עסקת שליט תצא לפועל תוך מספר ימים 

מה אומרת שפת הגוף של נועם שליט?

תזכורת: רשימת האסירים שדורש חמאס

"אסירי חמאס כבר רוכזו בבתי הכלא בישראל לקראת העסקה"

דיווח: נתניהו אישר את העברתו של גלעד שליט למצרים 

הווידאופדיה: גלעד שליט