פרס בקהיר: לא יהיו עוד התנחלויות

למרות הציפייה - לא הייתה שום התייחסות לעסקת שליט במסיבת העיתונאים שערכו הנשיא פרס ומובארק בתום פגישתם. הנשיא, שהודה למובארק על שנים של שלום, הצהיר כי למען תהליך השלום עם הפלסטינים לא יהיו עוד התנחלויות. לדבריו, "הכול פתיר", גם סוגיית הרחבת הבנייה בגילה

נשיא המדינה שמעון פרס הגיע הבוקר לקהיר, שם הוא נועד עם הנשיא חוסני מובארק. בתום המסיבה ערכו השניים מסיבת עיתונאים, ולמרות הציפיות לא נאמרה אף מילה בקשר למשא ומתן לשחרורו של גלעד שליט.

את נאומו פתח הנשיא בהוקרת תודה לעמיתו המצרי, שממשיך את הסכם השלום בין המדינות: "הקרדיט לשלום שנמשך כל השנים הוא למובראק, אנו כאן כדי למנוע מהמצב להידרדר". בהמשך פנה הנשיא לתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים: "אמרתי לנשיא שאנו רוצים ליצור מדינה פלסטינית", אמר פרס והוסיף, כי ישראל מעוניינת לראות מדינה פלסטינית משגשגת, וכי היא מאמינה בפתרונות אחרים מאשר טרור, "הטרור אינו משרת איש מאיתנו".

הנשיא אף ציין כי גם ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין במשא ומתן. "גם נתניהו אמר שהוא תומך בשתי מדינות - ישנם תנאים שלא מאפשרים זאת, אבל השאר הוא נתון למו"מ". עוד אמר פרס, בנימה פייסנית, כי "אנחנו לא רוצים לראות פלסטיני או ערבי סובל, זה לא למטרתנו".

פרס: בואו נדבר על הכול

הנשיא התייחס לסוגיית הבנייה בהתנחלויות והבטיח, כי "לא יהיו התנחלויות חדשות ולא יהיו הרחבות של התנחלויות הקיימות". לדבריו, "הסכמנו על מפת הדרכים, הסמנו על דברים אחרים", אמר פרס ופנה אל העם הפלסטיני: "בואו נתחיל לעשות, הכול פתיר - אפשר לדבר על הכול".

לאחר מסיבת העיתונאים יסעד פרס ארוחת צהריים עם מובארק ובכירי הממשל והביטחון המצריים, ולאחריה, בשעות אחר הצהריים יחזור לישראל. קודם לפגישה, קיימו הנשיא פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו פגישת עבודה משותפת לתיאום הנושאים שהועלו הבוקר בפגישה.

"המחלוקת בין חמאס לישראל הצטמצמה"

העיתון "אל-חייאת" היוצא לאור בלונדון פרסם הבוקר כי העסקה לשחרורו של גלעד שליט קרובה לסיומה וכי המחלוקת בין חמאס לישראל "הצטמצמה בצורה ניכרת".

על פי הפרסום, ישראל הסכימה עקרונית לדרישת החמאס לשחרר בשלב הראשון של העסקה 450 אסירים שנשפטו לתקופות מאסר ממושכות על מעשי רצח ופציעה של אזרחים ישראלים. עם זאת, מדווחים מקורות אנונימיים כי בירושלים מסרבים לכלול בעסקה ערבים-ישראלים ואת תושבי מזרח הבירה.

הפגישה היום נערכת על רקע ההערכות כי המתווך הגרמני מצליח לקדם את העסקה לשחרור שליט. "אני סבור שיש התקדמות בעסקת שליט", אמר בשבוע שעבר שר החוץ של צרפת, ברנאר קושנר, בראיון מיוחד לחדשות 2. קושנר נפגש בשבוע שעבר גם עם נועם ואביבה שליט, הוריו של החייל החטוף, המחזיקים גם באזרחות צרפתית.

עם זאת, ראש הממשלה נתניהו סירב להגיב על הדיווחים המתרבים בנוגע להתקדמות במגעים לשחרורו של  שליט. על פי הדיווחים השונים, העסקה קרובה להשלמה וצפויה להיחתם עד חג הקורבן, בסוף השבוע הבא.

עוד בנושא:

דיווח: נתניהו אישר את העברת שליט למצרים

חמאס: "המו"מ לשחרור שליט מתגבר על המכשולים"

המומחים לשפת גוף מנתחים את הקלטת

הרופא מנתח את מצבו הבריאותי של שליט

הש"ג עיכב את העברת קלטת שליט

כך נראה העיתון שגלעד אחז בקלטת

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק