שר החוץ הצרפתי מדבר על עסקת שליט

"יש התקדמות משמעותית בדרך לעסקת שליט - כך אומר שר החוץ של צרפת ברנאר קושנר בראיון מיוחד לחדשות 2. השר הצרפתי מבקר בישראל ומנסה גם הוא לדחוף אותה לתהליך המדיני. על הבנייה בשכונת גילה הוא אומר: "אלה לא חדשות טובות, אבל לא עיקר הבעיה". ומה עם הסורים? "ברור שצריך יהיה להחזיר לסוריה את רמת הגולן"

"אני סבור שיש התקדמות בעסקת שליט" - דברים אלה אומר היום שר החוץ הצרפתי, ברנאר קושנר בראיון מיוחד לחדשות 2.

"צריך להאמין בתיווך הגרמני", כך לדברי שר החוץ של צרפת. "התנאים ידועים, עסקת החליפין ידועה, ויותר מזה, אני לא רוצה להתחייב". קושנר נפגש היום גם עם נועם ואביבה שליט, הוריו של החייל החטוף, המחזיקים גם באזרחות צרפתית.

ראש הממשלה נתניהו סירב היום להגיב על הדיווחים המתרבים בנוגע להתקדמות במגעים לשחרורו של  שליט. על פי הדיווחים השונים, העסקה קרובה להשלמה וצפויה להיחתם עד חג הקורבן, בסוף השבוע הבא.

השר הצרפתי גינה היום את החלטת ישראל לאשר בנייה של 900 יחידות דיור בשכונת גילה בירושלים. הוא גם קרא לישראל לנהל משא ומתן עם הפלסטינים. על אישור פרויקט הבנייה בשכונת גילה אמר קושנר: "אני חושב שאלו לא חדשות טובות לשלום, אלה לא חדשות שנעים לשמוע, גם אם היה צפוי שהשכונה הזאת, ייבנו בה בניינים חדשים. בואו נשכח זאת, בואו נעשה שלום, בואו נדבר".

בתשובה לשאלה האם יש התקדמות כלשהי במגעים לשלום בעקבות הפגישות שהיו לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי בשבוע שעבר בפריז, אמר שר החוץ: "כן, בוודאי", והתייחס גם לסוגיית רמת הגולן. "צריך לדבר על זה, כמובן. מדובר בגולן, מדובר בהשבת הגולן, זה כבר היה נושא לשיחות רבות. נתניהו לא דיבר על זה בפריז".

"להחיות את תהליך השלום"

"אני חושב שהדיון יכול להימשך בין הישראלים לצרפתים, ובין הסורים לצרפתים, והיו גם מתווכים שעשו עבודה קשה, ואלה הטורקים", אומר קושנר. "אם אנו יכולים למלא תפקיד, לצד הטורקים, או בלי הטורקים, או בשיתוף עם מישהו אחר, אנחנו מוכנים לכל דבר. הבעיה היא להתקדם".

קושנר מוסיף: "הבעיה איננה בקשיים הצצים בזה אחר זה, שכל הזמן נערמים,במהלך ההתקדמות ההכרחית, כדי שסוף סוף יהיה שלום לילדי ישראל ולילדים הפלסטינים. זה מה שחשוב, והעולם כולו מבין זאת".

בתשובה לשאלה כיצד תגיב צרפת אם ישראל תתקוף את המתקנים הגרעיניים, אמר שר החוץ הצרפתי: "בוא לא נדבר על דרמה כזאת, אני מקווה שזה לא יהיה נחוץ - עמדת צרפת ידועה, היא נחושה מאוד. צריך להחיות מחדש את תהליך השלום, ואתה תראה, יהיו לו סימני חיים פעילים מאוד, והוא יתפתח, אני בטוח בכך".