אובמה לאירן: הוכיחו שפניכם לשלום - או שתשאו בתוצאות

דווקא במהלך ביקורו בבייג'ין, בחר נשיא ארה"ב ברק אובמה להגיב לחשיפת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית על המשך מאמציה של אירן להשיג נשק גרעיני. אובמה משגר לטהרן איום לא מרומז כלל: אם לא תוכיחו שתכנית הגרעין שלכם נועדה למטרות שלום - "תיאלצו לשאת בתוצאות"

אובמה בבייג'ין (רויטרס)

תוקף מבייג'ין: נשיא ארה"ב ברק אובמה אומר כי "טהרן תישא בתוצאות", אם היא לא תוכיח שתכנית הגרעין שלה היא תכנית של "שלום ושקיפות".

הנשיא האמריקני אמר את הדברים אחרי שנועד עם הנשיא הסיני הו ג'ינטאו בבייג'ין, כך מדווחות סוכנויות הידיעות. שני המנהיגים סיכמו לעבוד בשיתוף פעולה כדי לטפל באיום הפוטנציאלי של נשק גרעיני איאני. אובמה אמר לאחר הפגישה כי "חברי מועצת הבטחון של האו"ם מאוחדים נגד נשק אירני גרעיני".

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית דיווחה אמש כי אירן ממשיכה בתכנית הגרעין שלה, ונמצאת בשלב מתקדם בתהליך העשרת אורניום באתר קום, האתר שנחשף מוקדם יותר השנה. ה"טיימס" הלונדוני מדווח הבוקר כי ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מוחמד אל-בראדעי, מנסה לקדם פשרה של הקהילה הבינלאומית מול אירן, עוד לפני שיעזוב את התפקיד בחודשים הקרובים.

אובמה הוסיף לאחר פגישתו עם נשיא סין הו ג'ינטאו כי הם שוחחו גם על בלימת תכנית הגרעין הצפון-קוריאנית וכן על צמצום הנשק הגרעיני במזרח אסיה. הנשיא האמריקני אמר כי "פיונגיאנג צריכה לבחור בין שיתוף פעולה לבין בידוד", והדגיש שתושבי קוריאה הצפונית רק ירוויחו אם המדינה תזנח את שאיפותיה הגרעיניות.