רה"מ נתניהו: להתחיל במו"מ, לא לבזבז זמן

ראש הממשלה נתניהו, נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון ומושל קליפורניה ארנולד שוורצנגר הם אורחי הכבוד של פורום "סבן" לדיאלוג אסטרטגי ישראלי-אמריקאי, הנערך בירושלים. רה"מ נתניהו: "למו"מ אין תחליף, להתחיל בו מייד". קלינטון: "אל תהיו שליליים באשר לממשל אובמה". את הנאומים המרכזיים העברנו בשידור חי באתר

פורום סבן לדיאלוג אסטרגי ישראלי-אמריקני נערך היום במלון "קינג דיוויד" בירושלים, ואורחי הכבוד מארצות הברית הם הנשיא לשעבר ביל קלינטון ומושל מדינת קליפורניה ארנולד שוורצנגר.

בין האורחים מחו"ל יישא דברים גם ראש הממשלה נתניהו. את הנאומים המרכזיים מ"פורום סבן" העברנו כאן באתר האינטרנט של חדשות 2 - בשידור חי ומיוחד.

נתניהו: להתחיל מייד את השיחות לשלום

"כל דרך חד צדדית תפרום את מסגרת ההסכמים שיש בינינו לפלסטינים - הדרך להשיג שלום היא באמצעות פתרון הבעיות סביב שולחן המשא ומתן", אמר הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום שנשא בפורום. "יש להתחיל במשא ומתן - ברוח טובה, ואין לבזבז זמן", אמר ראש הממשלה. "אנחנו מתכוונים לכך כשאנחנו מדברים על כך".

נתניהו יצא נגד כוונת הרשות להודיע על צעד חד צדדי ולהכריז על עצמאות. "לפלסטינים השלום יביא חיים של כבוד, של עצמאות לאומית וגם שגשוג חסר תקדים כתוצאה משיתוף הפעולה איתנו בכל התחומים", אמר. "נראה מגדלים עולים מהקרקע ולא טילים". לדבריו, שלום גם "יגבש כוחות פנימיים שיפעלו נגד הטרור".

ראש הממשלה שיבח את פעילותם של מנגנוני הביטחון הפלסטינים בגדה המערבית, והדגיש כי הוא רואה בכך מודל להצלחת שיתוף הפעולה בין ישראל לרשות. "השלום הוא חלום דורות שלנו - שבנינו ובנותינו לא יידעו את מלחמות העבר", אמר. "לשם כך, נדרש אומץ לב. אם נתחיל בשיחות - נפתיע את העולם".

בהתייחסו לאיום הגרעין האירני, קרא נתניהו להחריף את הסנקציות על אירן. "בשבוע שעבר דיברתי עם הנשיא אובמה על המאמצים בקהילה הבינלאומית למנוע את התחמשותה של אירן על צעדי חקיקה חוצי מפלגות כדי לחזק את הסנקציות נגד אירן", אמר ראש הממשלה.

נתניהו התייחס גם דוח גולדסטון וכינה אותו "איום מפורש על השלום באזורנו". "איך אפשר לבקש מישראל לפנות שטחים נוספים, אם לא ניתן לשמור על ביטחוננו?", שאל ראש הממשלה. בהתייחסו לאניית הנשק שנתפסה לפני כשבועיים בלב ים, אמר נתניהו: "האנייה הכילה 500 טון אמצעי לחימה".

קלינטון: "אל תהיו שליליים באשר לממשל אובמה"

"נהדר עבורי לשוב לישראל, אני מבקר כאן מאז 1978", אמר הערב מושל קליפורניה ארנולד שוורצנגר בראיון בלעדי לדנה ויס, והתייחס גם למספר סוגיות הקשורות לאיכות הסביבה: "היינו המדינה הראשונה בארצות הברית שהורידה את גזי החממה לרמה של שנות ה-90".

"כל האמריקנים מאחלים לכם טוב ורוצים לראות פיתרון כלשהו. אתם לא צריכים להיות כל כך שליליים באשר לממשל אובמה. ארצות הברית לא יכולה להכריח אתכם לעשות את מה שאתם לא רוצים לעשות ", כך אמר ביל קלינטון, נשיא ארה"ב לשעבר בשיחה עם העיתונאי נחום ברנע במסגרת "פורום סבן" הנערך היום בירושלים.

קלינטון נשאל על תוכנית הגרעין האירנית, והשיב כי "לעולם לא אומר שאפשר או אי אפשר לחיות עם משהו. אנחנו רחוקים מלהסכים לנשק גרעיני באירן. איש לנו יותר תמיכה מהאירופים מאשר הייתה בעבר. סוף סוף הם הבינו מה הבעיה האמיתית. אם לאירן תהיה פצצה, גם שכנותיה תרצינה פצצה".

הנשיא לשעבר קלינטון הוסיף כי "עלינו להתרכז בסכנה האמיתית - אירן. הם פחות משוגעים ממה שאתם חושבים. צריך לשמור את כל האופציות על השולחן ולעבוד באופן יעיל, לדבר פחות ולעשות יותר. אנחנו צריכים להיות מודאגים יותר מהפצת נשק גרעיני במזרח התיכון כולו מאשר אם אירן תוכל להטיל פצצה גרעינית".