מתיחות בתום פגישת נתניהו ואובמה

פגישת רה"מ נתניהו עם הנשיא אובמה הסתיימה באווירה מתוחה לאחר שהתנהלה בפרופיל תקשורתי נמוך. לא נמסרו פרטים על תוכן הפגישה שנערכה ברובה בארבע עיניים. מוקדם יותר אמר נתניהו שישראל תהיה מוכנה להיות נדיבה בוויתורים כדי להגיע להסדר, ואף נדיבה בריסון הבנייה בהתנחלויות כדי להתניע את המשא ומתן

ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא האמריקני ברק אובמה נועדו הלילה. הפגישה שהייתה ארוכה מן הצפוי ארכה שעה וארבעים דקות ונערכה ברובה בארבע עיניים. בסיום הפגישה לפנות בוקר לא נמסרו פרטים מן המנהיגים על תוכנה.

ראש הממשלה הבהיר לאובמה כי הוא "רציני מאוד" בכל הנוגע לרצונו להתקדם בתהליך המדיני מול הפלסטינים. המשלחת הישראלית ביטלה שני תדרוכים לעיתונאים שתוכננו להתקיים לאחר הפגישה. ההתייחסות היחידה לשיחה הגיעה מהבית הלבן שפרסם הודעה פורמלית, לפיה הנשיא הביע בפגישה את מחויבתו החזקה לביטחונה של ישראל.

הפגישה בין שני המנהיגים נקבעה ברגע האחרון, לאחר שורה של בקשות והפצרות מצד אנשי לשכת נתניהו. בסופו של דבר ורק כמה שעות לפני צאתו של ראש הממשלה מהארץ נקבע כי תתקיים פגישה.

לפני הפגישה אמר אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישות סגורות בוושינגטון, כי הוא מעוניין בתהליך מדיני. "אנו מוכנים להיות נדיבים בריסון הבנייה כדי להתחיל את המשא ומתן ונדיבים בוויתורים כדי להגיע להסדר, אבל לא נתפשר על צרכי הביטחון", אמר נתניהו. עם זאת הדגיש נתניהו, כי יש למנוע כניסת נשק לכל שטח שישראל תפנה בעתיד.

מוקדם יותר נאם ראש הממשלה בפני ה-GA, כינוס הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה ואמר: "מטרתי אינה לנהל מו"מ ללא סוף, לא לנהל מו"מ לשם המו"מ, המטרה היא להשיג שלום בר קיימא, אמיתי, בין ישראל לסוריה והפלסטינים. הגיע הזמן להפסיק לנהל מו"מ על המו"מ, צריך פשוט להתקדם".

נתניהו קרא לאבו מאזן להתחיל בשיחות באופן מיידי: "אנחנו צריכים פרטנר מחויב, פרטנר פלסטיני שנחוש כמונו להשיג את השלום. עם מנהיגות אמיצה, רצון, ועם תמיכה מתמדת של ארה"ב - שלום יכול להפוך למציאות. אנחנו יכולים להפתיע את העולם הספקני".

ברק: נפעל בכל הכוח למען הסכם 

שר הביטחון אהוד ברק דאג אמש גם הוא להראות כי הוא דבק בתהליך המדיני ואמר, כי ישראל פועלת ככל יכולתה לחדש את המשא ומתן, וכי היא חייבת לפעול בכל הכוח גם בעתיד כדי להגיע להסכמים עם שכניה."כל האלטרנטיבות האחרות גרועות יותר", הדגיש שר הביטחון.