ראיון מיוחד עם נשיא המדינה שמעון פרס

רגע לפני שהוא יוצא למסע בדרום אמריקה, נשיא המדינה בראיון מיוחד לחדשות 2: "אחמדינג'אד חלום בלהות", לסוריה: "לא מאוחר ללכת לכיוון השלום", וליחסים המתקררים עם ארצות הברית: "התשובה: חזרה למשא ומתן". פרס אפילו מתייחס לכדורגל הדרום אמריקני: "אין לי זמן"

"אחמדינג'אד בא עם כל מיני מתנות כספיות וכלכליות, אני בא עם הצדק" - כך אומר נשיא המדינה שמעון פרס מנתב"ג בראיון מיוחד לחדשות 2, רגע לפני שהוא יוצא למסעו בדרום אמריקה, ושני רגעים לפני שיבקר ביבשת גם נשיא אירן.

"אירן מוכנה לשלם ליבשת הזו מיליארדים של דולרים", אומר הנשיא פרס בראיון לעודד בן-עמי. "אני בא עם הצדק של מדינת ישראל. הצירוף של נשק גרעיני ואיום להשמדת עם נוגד את אמנת האו"ם וזכות האדם הכי בסיסית - להישאר בחיים", אמר פרס והוסיף: "צריך להתייחס לאחמדינג'אד כפי שהוא - לא כמדינאי אלא כחלום בלהות".

הנשיא התייחס גם להצהרה הלוחמנית של נשיא סוריה בשאר אסד: "סוריה מצהירה כל הזמן לשני הכיוונים, פעם לכיוון המלחמתי ופעם לשלום". פרס לא מתרגש מאפשרות ההתנגדות שהעלה שוב אסד: "לנו יש רק כיוון אחד והוא השלום. היו ראשי ממשלות שהציעו להחזיר את האדמות לסוריה תמורת שלום, לא יודע מדוע סוריה סירבה. גם היום לא מאוחר ללכת לכיוון של שלום במשא ומתן ישיר ללא תנאים, ללא דחיות והתחמקויות בשפה אחת חד משמעית. השפה שלנו היא חד משמעית לשלום".

התשובה לקרירות עם וושינגטון: חידוש המו"מ

פרס גם נשאל על היחסים הקרירים עם וושינגטון, כשברקע ביקורו של ראש הממשלה נתניהו בארה"ב והפגישה, שבסופו של דבר ולאחר מאמצים רבים מצד אנשי לשכת ראש הממשלה נקבעה עם הנשיא האמריקני ברק אובמה. "התשובה ליחסי ישראל וארה"ב היא חידוש המשא ומתן לשלום", מבהיר הנשיא. "אם יתחדש המו"מ, יחסי אמריקה ישראל יהיו במיטבם כמו שהם היו תמיד. גם אנחנו וגם הפלסטינים מוכנים לדבר על שלום. יש מעצורים בדרך. צריך חוכמה מדינית. זה לא בשמיים".

"שלא תהיה טעות", הוסיף פרס. "לא איבדתי לא את תקוותי, ולא את האופטימיות. אני לא מוכן לקבל מצב רוח חולף כאילו הוא גזר דין של ההיסטוריה. אנחנו עם נאבק מאמין ונצליח".

לבסוף נשאל פרס מדוע בחר לצאת דווקא לדרום אמריקה, יבשת שלא זוכה ליותר מדי ביקורים ממלכתיים. "פעם דרום אמריקה תמכה בישראל חד משמעית, בינתיים הכול השתנה", אמר פרס. "זה מרכז של התפתחויות מדעיות ויש מקום לשיתוף פעולה. אני לא נוסע לבד, אני נוסע עם 40 מראשי התעשיות. אני מקווה ששיתוף הפעולה הכלכלי יאפשר שוב לאזן את היחסים לטובתנו", אמר פרס וסיכם: "פעם באמריקה הלטינית היו הרבה יהודים ומעט ערבים. המצב השתנה. אסור לעצום עיניים".

פרס יבקר בברזיל ובארגנטינה, ולכן נשאלת השאלה המתבקשת: מה עם כדורגל? "אנחנו נוסעים לשמונה ימים", אמר באכזבה הנשיא. "ארבעה מהם נהיה באוויר. באוויר אין כדורגל, ובקרקע אין זמן".

הצטרפו לדף האוהדים של חדשות 2 בפייסבוק