צפו בנאום נתניהו בכינוס הקהילות היהודיות בארה"ב

"הגיע הזמן להפסיק לנהל מו"מ על המו"מ, צריך פשוט להתקדם", כך אמר ראש הממשלה נתניהו בנאומו הערב בכינוס הקהילות היהודיות בארה"ב ובקנדה. נתניהו התייחס גם דוח גולדסטון: "הדוח חייב להידחות בנחישות ובתוקפנות. אנחנו יודעים שצה"ל הוא מוסרי לפחות כמו כל צבא אחר". צפו בנאומו של ראש הממשלה בוושינגטון

ראש הממשלה בנימין נתניהו נושא הערב את נאומו בבירה וושינגטון בפני ה-GA, כינוס הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה. את הנאום אנו מעבירים בשידור חי ומיוחד כאן בחדשות 2 באינטרנט.

בתחילתו של הנאום הופרע ראש הממשלה בקריאות ביניים מצופים בודדים בקהל, שהושתקו על ידי מחיאות כפיים רמות מהצופים. נתניהו המתין בסבלנות עד שהמהומה נרגעה ואז אמר בחיוך: "היה עדיף כבר לנאום באו"ם".

"אפילו ישראל החזקה היא עדיין ישראל הקטנה, והיא דורשת ביטחון. את ביטחון המדינה שלנו אנו מבטאים בכל מאודינו", אמר ראש הממשלה בפתח נאומו. "אם הייתם במלחמה הייתם מבינים איזו מתנה לנו, לילדינו, לילדי שכנינו היא מתנת השלום", אמר נתניהו והוסיף: "שלום יביא הזדמנות כלכלית לכולנו במזרח התיכון".

נתניהו ביקש להבהיר: "מטרתי אינה לנהל מו"מ ללא סוף, לא לנהל מו"מ לשם המו"מ, המטרה היא להשיג שלום בר קיימא, אמיתי, בין ישראל לסוריה והפלסטינים. הגיע הזמן להפסיק לנהל מו"מ על המו"מ, צריך פשוט להתקדם".

"לדחות את דוח גולדסטון בתקיפות ובנחישות"

נתניהו  קרא לאבו מאזן להתחיל בשיחות באופן מיידי: "אנחנו צריכים פרטנר מחויב, פרטנר פלסטיני שנחוש כמונו להשיג את השלום. עם מנהיגות אמיצה, רצון, ועם תמיכה מתמדת של ארה"ב - שלום יכול להפוך למציאות. אנחנו יכולים להפתיע את העולם הספקני".

נתניהו התייחס גם לתפיסת ספינת הנשק שנשלחה מאירן: "ישראל מתמודדת עם איומי ביטחון כמו שאף מדינה לא מתמודדת. זה אומר שגם לחמאס ולחיזבאללה יש את הכוח להגיע לתל אביב". לדבריו, יש לפרוק את העם הפלסטיני מנשקו.

בנוגע לדוח גולדסטון שעורר סערה בישראל אמר ראש הממשלה, כי הדוח חייב להידחות בנחישות ובתוקפנות: "אנחנו יודעים שצה"ל הוא מוסרי לפחות כמו כל צבא אחר על פני כדור הארץ. אני מודה לאובמה על כך שהתנגד למסקנות הדוח".

מחר: נתניהו ואובמה ייפגשו

מחר ייפגש נתניהו עם הנשיא האמריקני ברק אובמה, לפגישה שנקבעה ברגע האחרון. לאחר שורה של בקשות והפצרות מצד אנשי לשכת נתניהו במטרה לתאם פגישה עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, בסופו של דבר ורק כמה שעות לפני צאתו של רה"מ מהארץ, נקבע כי תתקיים פגישה.

מוקדם יותר נפגש שר הביטחון אהוד ברק עם עמיתיו האמריקנים בוושינגטון, הביע את הערכתו למשקלם הרב של ארצות הברית ושל הנשיא אובמה, בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים. "חיוני לגייס את הנשיא אובמה ואת ארה"ב למאמץ, ולפתוח במשא ומתן", אמר ברק והוסיף, כי ארצות הברית היא המעצמה המובילה בעולם ונשיאותו של אובמה היא הזדמנות נדירה להגיע לשלום.

אובמה יוצא לטקס הזיכרון בטקסס

אמש הודיע הבית הלבן כי הנשיא אובמה ורעייתו יטוסו ביום שלישי לטקסס, כדי להשתתף בטקס לזכרם של 13 החיילים שנרצחו בבסיס צבאי בשבוע שעבר על ידי פסיכיאטר מוסלמי. כעת לא ברור אם ימצא הנשיא האמריקני זמן להגיע לכנס, כפי שתוכנן כבר לפני שבועות רבים. אובמה היה אמור אף לשאת נאום במהלך הכנס.

שר הביטחון אהוד ברק שמצטרף לנסיעה, יצא לארצות הברית כבר במוצאי שבת בטיסה נפרדת, כפי שמחייבים נהלי הביטחון. עם סיום ביקורו של נתניהו בארה"ב ביום שלישי, הוא צפוי לטוס לפריז, שם יוועד עם נשיא צרפת ניקולא סרקוזי ולאחר מכן ישוב לישראל.