ליברמן מגיב להודעה: "אני לא מאמין לאבו מאזן"

אתמול הודיע יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי אין בכוונתו להתמודד לכהונה נוספת, ועורר חשש כבד בעולם מההשלכות על המצב ברשות הפלסטינית. שר החוץ ליברמן מגיב היום להודעה הדרמטית בביטול. ""אני לא מאמין לו", אמר ליברמן בראיון ברדיו תל אביב. "אבו מאזן משחק באיומים וסחיטה בנוסח 'תחזיקו אותי'"

"לא מתרגש". שר החוץ ליברמן (AP)

שר החוץ אביגדור ליברמן, בתגובה ראשונה לנאום ההתפטרות של אבו מאזן אתמול, אומר שישראל לא מתייחסת ברצינות רבה מידי לאיומים השחוקים של אבו מאזן. בראיון לתוכנית הרדיו "גומרים הולכים"בהגשתם של דני סידס ואודי סגל ברדיו תל אביב, אמר ליברמן כי הוא "לא מתרגש מהאיומים". 

"אני לא מאמין לו", אמר השר ליברמן. "אבו מאזן משחק, לא בפעם הראשונה, משחק של איומים וסחיטה בנוסח 'תחזיקו אותי'. אנחנו כבר ראינו אותו מתפטר גם בתקופתו של ראיס אחר, יאסר ערפאת, מתפקידו כראש הממשלה".

שר החוץ המשיך: "סיפורי אבו מאזן אין בהם שום דבר חדש, אנחנו לא צריכים להתערב בענייניהם  הפנימיים של הפלסטינים, כמו שאנחנו לא מתערבים בעניינים אחרים של אף מדינה אחרת".

שר החוץ נשאל אם הוא חושב שזה תרגיל, והשיב: "זה מין צעקה שאנחנו רגילים לה, אפשר לקרוא לזה תרגיל, אפשר לקרוא לזה איומים, אפשר להגיד תחזיקו אותי, אבל לא הייתי מתרגש מזה".

ההודעה של הראיס: "אין בכוונתי להתמודד"

"הודעתי לאחיי בועד הפועל ובוועד המרכזי של פת"ח כי אין בכוונתי להתמודד בבחירות הבאות לנשיאות הפלסטינית", כך הודיע אמש בדרמטיות יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס במשכן הנשיאות ברמאללה. "ההחלטה הזו אינה ניתנת לוויכוח, והיא סופית", הכריז יו"ר הרשות.

החלטתו של אבו מאזן באה לאחר יום גדוש בשמועות ודיווחים בכלי התקשורת הערביים, לפיהם קצה נפשו של יו"ר הרשות מהמצב בו מצויה הרשות, מהסטטוס בו שרוי המשא ומתן מול ישראל, ומיחסה של ארצות הברית לשיחות השלום עם ישראל. בנאום שנשא הערב, שלח אבו מאזן מסר גם לממשל האמריקני ואמר: "הופתענו מהעמדה האמריקנית, ומהעדפתה לצד הישראלי".

דקות מספר לפני הנאום ההיסטורי של הראיס, עוד ניסו בוושינגטון לעשות "ספין" של הרגע האחרון, ופרסמו הודעה לכל כלי התקשורת הערביים. "הבית הלבן תומך ביו"ר הרשות אבו מאזן ומחזק אותו", נמסר בהודעה הקצרה. אך גם הניסיון הזה לא עזר. הראיס הודיע כי הוא לא ימשיך קדנציה נוספת.