אבו מאזן הודיע רשמית: לא אתמודד בבחירות הבאות לנשיאות

בנאום קצר בו שפך את אשר על ליבו, השתלח יו"ר הרשות בכל מי שהקשה עליו ב-5 השנים האחרונות: ישראל, חמאס וארצות הברית. את שלושתן האשים במצב אליו הגיע. "החלטתי שלא להתמודד בבחירות הבאות לנשיאות", הכריז יו"ר הרשות. ברגע האחרון ניסתה ארה"ב לגרום לו לחזור בו - אך לשווא

"הודעתי לאחיי בועד הפועל ובוועד המרכזי של פת"ח כי אין בכוונתי להתמודד בבחירות הבאות לנשיאות הפלסטינית", כך הודיע הערב בדרמטיות יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס במשכן הנשיאות ברמאללה. "ההחלטה הזו אינה ניתנת לוויכוח, והיא סופית", הכריז יו"ר הרשות.

החלטתו של אבו מאזן באה לאחר יום גדוש בשמועות ודיווחים בכלי התקשורת הערביים, לפיהם קצה נפשו של יו"ר הרשות מהמצב בו מצויה הרשות, מהסטטוס בו שרוי המשא ומתן מול ישראל, ומיחסה של ארצות הברית לשיחות השלום עם ישראל. בנאום שנשא הערב, שלח אבו מאזן מסר גם לממשל האמריקני ואמר: "הופתענו מהעמדה האמריקנית, ומהעדפתה לצד הישראלי".

דקות מספר לפני הנאום ההיסטורי של הראיס, עוד ניסו בוושינגטון לעשות "ספין" של הרגע האחרון, ופרסמו הודעה לכל כלי התקשורת הערביים. "הבית הלבן תומך ביו"ר הרשות אבו מאזן ומחזק אותו", נמסר בהודעה הקצרה. אך גם הניסיון הזה לא עזר. הראיס הודיע כי הוא לא ימשיך קדנציה נוספת.

גם חמאס וישראל אשמים

אבו מאזן האשים גם את ישראל והחמאס - כשני גורמים מכריעים שהובילו אותו להחלטתו המכרעת. "חמאס עודנו מסרב לחתום על הסכם הפיוס הלאומי, ומתעקש להמשיך את הפילוג בעם הפלסטיני", אמר אבו מאזן. "ישראל ממשיכה בהתנחלויות, לא מוכנה להפגין גמישות בעמדותיה, ומציבה מכשול בהמשך המשא ומתן".

מאידך, הדגיש אבו מאזן כי הבחירות ברשות הפלסטינית, הצפויות להיערך בראשית ינואר 2010, תיערכנה במועד שנקבע להן. "אנו דבקים בקיום הבחירות בזמן שהגדרנו", אמר אבו מאזן. כעת, לאחר היעלמותו של מוחמד דחלאן מהזירה הפוליטית הפלסטינית, והישארותו של מרוואן ברגותי בבית הכלא בישראל - יהיה מעניין לראות את מי יציב הפת"ח כמועמד ראוי במקומו של אבו מאזן לבחירות. ויהיו כאלה שיגידו שמדובר בעוד ספין מבית המדרש של המוקאטעה ברמאללה.