השגרירה שלו: "דוח גולדסטון לא מקדם השלום"

עצרת האו"ם דנה היום לבקשת המדינות הערביות בהעברת דוח גולדסטון למועצת הביטחון. המשמעות: אם יהיה רוב להצעה, ישראל תהיה קרובה מתמיד לבית הדין הבינ"ל בהאג. שגרירת ישראל תקפה: "הדוח מונע מישראל את הזכות להגנה עצמית"

השגרירה גבריאלה שלו (חדשות 2)

מה יהיה גורלו של דוח גולדסטון? הרבה מאוד תלוי בדיון העצרת הכללית של האו"ם בעניינו, אותו העברנו כאן בחדשות 2 באינטרנט בשידור חי.

את הדיון יזם נשיא העצרת, נציג לוב באו"ם עלי טראקי, על פי בקשת קבוצת המדינות הערביות. בקיום הדיון תמכו גם רוב עצום של 118 מתוך 192 המדינות החברות באו"ם.

המדינות הערביות דורשות להעביר את הדיון לגוף הביצועי של האו"ם - מועצת הביטחון. במידה והמדינות יחליטו לתמוך בהצעה הערבית, הרי שהדרך יסלול את הדרך לדיון גם בבית הדין הבינ"ל בהאג.

הדיון, כצפוי, הפך במהרה למתקפה פוליטית חריפה נגד ישראל. "אנו טוענים שישראל מפרה את זכויות האדם", אמר הנציג הסורי. "בימים האחרונים נכנסו מתנחלים ישראליים לביתם של פלסטינים במזרח ירושלים וסילקו אותם. הם ממשיכים לחפור גם בהר הבית. כל הדיווחים מוכיחים כי הפרת זכויות האדם נמשכת".

נחמה מסויימת יכולה ישראל לקבל מהנציג האירופאי בדיון, שהזכיר גם את פעולות חמאס במהלך המבצע ואחריו. הנציג קרא מעל בימת העצרת לשחרר את גלעד שליט ולהפסיק את ירי הרקטות לעבר ישראל.

השגרירה שלו מאשימה

מועצת האו"ם (AP)
כשהגיעה תורה של פרופ' גבריאלה שלו, שגרירת ישראל באו"ם, שמעו הנציגים את עמדתה של ישראל בנוגע לדוח. "ישראל מאמינה בשלום", אמרה שלו, "אך דוח גולדסטון לא מקדם את השלום. הוא מונע מישראל את הזכות להגנה עצמית".

הוועדה לזכויות האדם בז'נווה זכתה גם כן לגינויים חריפים. "מדובר בגוף אנטי ישראלי שהגיש תלונות נגד ישראל יותר מעל כל מדינות העולם יחדיו", האשימה שלו. "הוא לא דן בפגיעה באזרחי ישראל מעולם. זה לא מתקבל על הדעת".

"הדוח מאשים את ישראל בעבירות חריפות", הוסיפה השגרירה, "אבל אין הוכחות למעשים. הדיווח לא נכון. הוא אפילו מודה כי אין לו הוכחות למעשים שישראל מואשמת בהם".

ארה"ב: דוח מוטה

ישראל יכולה להתנחם מהעובדה כי אמש קבע בית הנבחרים האמריקני כי הדוח מוטה ומעוות את המציאות. 344 נציגים הצביעו בעד גינוי הדוח לעומת 36 צירים שהתנגדו להחלטה.

על פי הצעת ההחלטה שעברה ברוב גדול, קורא בית הנבחרים לנשיא ארצות הברית ברק אובמה ולמזכירת המדינה הילרי קלינטון, לפעול נגד הדיון ובדוח ולמנוע את אימוץ מסקנותיו באו"ם.

ההחלטה נוגדת את מסקנותיו של המשפטן הדרום אפריקני היהודי ריצ'ארד גולדסטון שערך את הדוח, וקבע שישראל והפלסטינים, הפרו את החוק הבינלאומי במהלך מבצע "עופרת יצוקה" שנערך ברצועת עזה לפני כשנה.