אירן: עדיין לא אישרנו את הסכם הגרעין

תגובה רשמית ראשונה מטהרן לגל הדיווחים בנושא הסכם הגרעין: בכיר אירני צוטט הערב בסוכנות הידיעות הרשמית באומרו כי אירן עדיין לא העבירה את תשובתה למעצמות בעניין הסכם הגרעין, כי אם רק הביעה "כוונה חיובית" לדון בו. נתניהו: ההסכם - צעד חיובי

אחמדינג'אד. ממשיך בסחבת (חדשות 2)

ממשיכה בסחבת: אירן עדיין לא העבירה את תשובתה לטיוטת הסכם הפשרה של האו"ם בנושא הגרעין, כך מדווחת הערב סוכנות הידיעות האירנית הרשמית, מפיו של בכיר אירני שסירב לחשוף את שמו. לדבריו, אירן רק "הביעה את כוונתה החיובית" לדון במסמך הטיוטה. הוא אף הדגיש כי אירן העבירה רק את עמדתה בעניין השיחות העתידיות - ולא בעניין חתימה על המסמך.

הדיווח הערב בא על רקע הדיווח בעיתון "ניו יורק טיימס" הבוקר, לפיו נציגי טהרן כבר מסרו את תשובתם השלילית למועצת האו"ם, ובה הדגישו כי אין בכוונתם להעביר את האורניום האירני להמשך העשרה באירופה. על פי טיוטת ההסכם שהוצעה לפני כעשרה ימים בוינה, היו אמורים האירנים להתחייב להעביר 75% מהאורניום שבידיהם לרוסיה ולצרפת.

תהליך העשרתו של האורניום היה אמור להיעשות מחוץ לאירן בכדי להכשיר אותו לצורכי מחקר לטענתם, ואז להעביר אותו בחזרה למדינה המוסלמית. יש לציין כי ההודעה הרשמית של אירן בנושא טרם פורסמה, אך רשתות הטלויזיה המקומיות במדינה טוענת כבר במשך זמן מה שאירן אכן החליטה להתנגד להצעה.

"לא נוותר על גרגר"

בעולם ממשיכים לעקוב בדריכות בציפייה לתשובה האירנית. מזכ"ל האו"ם באן קי מון שלח הערב מסר לאירנים בהם קרא להם להיענות מייד להצעה האירופית ולחתום על ההסכם. יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית מוחמד אל-בראדעי, שהיה מיוזמי המהלך, עדיין לא הגיב לפרסומים אודות כשלון המשא ומתן.

אמש התייחס נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד לנושא הגרעין, במהלך נאום שנשא בטהרן. "אירן לא תוותר על 'גרגר' מזכויותיה הגרעיניות, אך היא מוכנה לשתף פעולה עם המערב בנושאים הקשורים לדלק גרעיני, טכנולוגית גרעין ותחנות כוח", אמר.

ואילו ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך היום על ההסכם שהציעו האירופים לאירן, וכינה אותו "צעד חיובי". במהלך פגישתו עם השליח האמריקני למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל, אמר נתניהו: "אני תומך ומעריך את המאמצים המתמשכים של הנשיא לאחד את הקהילה הבינלאומית להתמודדות עם האתגר של מאמצי אירן להפוך למדינה בעלת יכולות גרעיניות צבאיות".

הווידאופדיה: מחמוד אחמדיניג'אד

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק