דיווח: אירן סירבה להסכם הגרעין

בהתאם להערכות כלי התקשורת המקומיים באירן, מדווח ה"ניו יורק טיימס" כי טהרן דחתה באופן רשמי את טיוטת ההסכם של האו"ם בנושא הגרעין. בזאת למעשה הודיעה המדינה המוסלמית כי לא תעביר את האורניום שבשטחה להעשרה באירופה ותעשה זאת באופן עצמאי. מועצת האו"ם וארצות הברית טרם מסרו את תגובתם

האם המירוץ לגרעין קרוב לסיומו? אירן דוחה את הסכם הפשרה של האו"ם בנושא הגרעין, כך מדווח היום העיתון "הניו יורק טיימס". על פי הדיווח נציגי טהרן כבר מסרו את תשובתם למועצת האו"ם, לפיה הם מסרבים להעביר את האורניום שבשטחה להעשרה באירופה.

דיפלומטים מאירופה ומארצות הברית אישרו את הידיעה בנושא הטוענת כי נשיא המדינה מחמוד אחמדינג'אד סירב לפשרה הבינלאומית. על פי טיוטת ההסכם שהוצעה לפני כעשרה ימים בוינה, היו אמורים האירנים להתחייב להעביר 75% מהאורניום שבידיהם לרוסיה ולצרפת.

תהליך העשרתו של האורניום היה אמור להיעשות מחוץ לאירן בכדי להכשיר אותו לצורכי מחקר לטענתם, ואז להעביר אותו בחזרה למדינה המוסלמית. יש לציין כי ההודעה הרשמית של אירן בנושא טרם פורסמה, אך רשתות הטלויזיה המקומיות במדינה טוענת כבר במשך זמן מה שאירן אכן החליטה להתנגד להצעה.

"לא נוותר על גרגר"

יו"ר הסוכנות לאנרגיה אטומית מוחמד אל-בראדעי שהיה מיוזמי המהלך עדיין לא הגיב לפרסומים אודות כשלון המשא ומתן בנושא הגרעין. כעת לא ברור האם רוסיה, צרפת וארצות הברית שכבר אישרו את טיוטת ההסכם, יסכימו לכתיבת הסכם חלופיץ

רק אתמול התבטא נשיא אירן בנושא הגרעין במהלך נאום שנשא לאומה כולה ואמר, "אירן לא תוותר על 'גרגר' מזכויותיה הגרעיניות, אך היא מוכנה לשתף פעולה עם המערב בנושאים הקשורים לדלק גרעיני, טכנולוגית גרעין ותחנות כוח".