אחמדינג'אד: לא נוותר על זכותנו לפיתוח הגרעין

ביום בו אמורה אירן להגיש את תשובתה לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בנושא 'הסכם וינה' להעברת האורניום המועשר, אומר הנשיא אחמדינג'אד כי מדינתו לא תוותר על "גרגר" מזכויותיה הגרעיניות, אך היא מוכנה לשתף פעולה עם המערב בנושאים הקשורים לדלק גרעיני, טכנולוגית גרעין ותחנות כוח

לא מוותר על הגרעין. אחמדינג'אד (AP)

"אירן לא תוותר על 'גרגר' מזכויותיה הגרעיניות, אך היא מוכנה לשתף פעולה עם המערב בנושאים הקשורים לדלק גרעיני, טכנולוגית גרעין ותחנות כוח" -  דברים אלה אמר היום נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד בנאום שנשא בעיר משהד והועבר בשידור חי בטלוויזיה הממלכתית של אירן.

הדברים נאמרים ביום בו צפויה אירן למסור את תשובתה הרשמית לטיוטת ההצעה שהגישה בשבוע שעבר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, 'הסכם וינה', שהציעה כי טהרן תעביר את רוב ייצור האורניום למדינות זרות, בהן לרוסיה לצורך העשרה.

אחמדינג'אד הביע סיפוק מכך שהמערב החליף לשתף פעולה עם אירן במקום להתעמת עם המדינה והדגיש כי אירן לא תוותר על זכותה לקיום תוכנית גרעין למטרות שלום. "הסכם הדלק יאפשר לנו לבחון עד כמה המעצמות והסוכנות לאנרגיה אטומית פועלות בכנות", לדבריו.

אירן וטורקיה מהדקות יחסים

אירן וטורקיה מתקרבות במיוחד לאחרונה - כך מסתמן מפגישתם השבוע של ראש ממשלת טורקיה רג'ב טאיפ ארדואן ומארחו נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד. השניים דנו בהרחבת היחסים בין שתי המדינות, בגרעין האירני ובעמדתו התקיפה של ארדואן כלפי ישראל. "השלטון הציוני מהווה איום לכל האומות ואם תהיה לו הזדמנות מתאימה הוא יכבוש את כל מדינות האזור", אמר הנשיא האירני לארדואן.

במהלך הפגישה הודה אחמדינג'אד לעמיתו הטורקי העל יחסו העוין לישראל וציין כי "היום אנחנו רואים שהפעלת כוח לא הספיקה להם בעזה, אז הם תוקפים את ירושלים הקדושה".

בנושא הגרעין האירני ציין אחמדינג'אד כי "כאשר למשטר לא חוקי יש נשק גרעיני (הכוונה לישראל), לא ניתן למנוע מאחרים אנרגיה גרעינית לצרכי שלום". ארדואן חיזק את דבריו של נשיא אירן וציין בתגובה כי "מי שרוצה פירוק מנשק גרעיני בעולם, צריך להיפטר קודם מהנשק הגרעיני שלו".

הווידאופדיה: מחמוד אחמדיניג'אד

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק