אחמדינג'אד לארדואן: מברך אותך על גישתך כלפי ישראל

אירן וטורקיה מהדקות את היחסים: "כאשר משטר לא חוקי מחזיק בפצצה גרעינית - אי אפשר למנוע ממדינות אחרות להחזיק מתקן גרעיני לצרכי שלום" - כך אמר היום נשיא אירן בפגישתו עם עמיתו הטורקי בטהרן. ארדואן לא נשאר חייב וחיזק את דבריו של אחמדינג'אד: "מי שמציג דרישה כזו צריך להיפטר קודם מהנשק הגרעיני שלו"

ארדואן ואחמדיניג'אד נפגשים בטהרן, היום (AP)

אירן וטורקיה מהדקות את היחסים - כך מסתמן מפגישתם הבוקר בטהרן של ראש ממשלת טורקיה רג'יב טייפ ארדואן ומארחו נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד. "הידוק היחסים בין אירן וטורקיה יועיל לא רק לשתי המדינות, אלא לאזור ואף לעולם כולו", אמר הנשיא האירני.

השניים נועדו במשכן הנשיאות בטהרן ודנו בהרחבת היחסים בין שתי המדינות, בגרעין האירני ובעמדתו התקיפה של ארדואן כלפי ישראל. "השלטון הציוני מהווה איום לכל האומות ואם תהיה לו הזדמנות מתאימה הוא יכבוש את כל מדינות האזור", אמר הנשיא האירני לארדואן.

במהלך הפגישה הודה אחמדינג'אד לעמיתו הטורקי העל יחסו העוין לישראל וציין כי "היום אנחנו רואים שהפעלת כוח לא הספיקה להם בעזה, אז הם תוקפים את ירושלים הקדושה".

בנושא הגרעין האירני ציין אחמדינג'אד כי "כאשר למשטר לא חוקי יש נשק גרעיני (הכוונה לישראל), לא ניתן למנוע מאחרים אנרגיה גרעינית לצרכי שלום". ארדואן חיזק את דבריו של נשיא אירן וציין בתגובה כי "מי שרוצה פירוק מנשק גרעיני בעולם, צריך להיפטר קודם מהנשק הגרעיני שלו".

"אין גבול לשיתוף הפעולה בין טורקיה ואירן"

"המערב הגיע למבוי סתום גם במישור המעשי וגם בתיאוריה", אמר אחמדינג'אד לעמיתו הטורקי בנושא המשבר הכלכלי שפקד את העולם המערבי. "טורקיה ואירן יכולות למלא את החלל הזה", הוסיף וציין כי אין גבול לשיתוף הפעולה האפשרי בין שתי המדינות.

על רקע המתיחות הגוברת בין ירושלים לאנקרה יצאו אתמול מאות בני אדם להפגנה סוערת ברחובות איסטנבול, השמיעו קריאות בגנות ישראל ואפילו שרפו דגלים. דפוס ההפגנה הזה מוכר היטב מהפגנות אנטי ישראליות שנערכו בעבר ונערכות מדי פעם בעזה, ביירות, דמשק וטהרן.

ארדואן מצדו לא מביע אי נוחות מההפגנות בארצו. אתמול הוא אמר בראיון לגרדיאן הבריטי כי "ישראל תיכננה להפגיז את עזה בנשק גרעיני". בנוסף הבטיח ארדואן במהלך פגישתו אתמול עם אחמדינג'אד, להדק עוד יותר את היחסים בין אנקרה לטהרן.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק