מסתמן: אירן לא תקבל הצעת האו"ם

בשעה שהעולם כולו מצפה לראות אם השיחות על הגרעין בין המעצמות לאירנים ישאו פרי, עושים האירנים מה שהם יודעים הכי טוב לעשות: למשוך זמן. רוסיה, צרפת וארצות הברית כבר נתנו את האישור הרשמי שלהן להצעה, אך לפי הערכות אירן תסרב להסכם שהציע האו"ם

אמנם אירן פתלתלה כתמיד, אך נראה שגם את הצעת האו"ם לפתרון הבעיה הגרעינית, היא דוחה - או לפחות מושכת זמן. זמן יקר בהתחשב בשאיפותיה הגרעיניות של המדינה. הטלוויזיה המקומית במדינה מדווחת כי ההנהגה תעניק את תשובתה בנושא רק בשבוע הבא.

בכיר בצוות המו"מ של אירן לשיחות עם המעצמות הבינלאומיות אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מדינתו מחכה עדיין "לתגובה חיובית ובונה" להצעתה החלופית של אירן עצמה. האירנים מבקשים ארכה למתן תשובה רשמית להצעה הבינלאומית.

בכך, למעשה, דוחה אירן טיוטת הסוכנות לאנרגיה אטומית, לפיה אירן תפחית בצורה דרמטית את כמות האורניום במדינתה. "אנחנו עדיין מחכים לתגובה חיובית ובונה להצעתה של אירן כי הגורמים הבינלאומיים יספקו דלק גרעיני לכור בטהרן", צוטט הבכיר. "אנו צופים כי הצד השני (המעצמות) צפוי להימנע מטעויות קדמות כדי לזכות באמונה של אירן".

שאר המשתתפים בשיחות - רוסיה, ארה"ב וצרפת - כבר אמרו כי בכוונתם לאשר את הטיוטא שלפיה אירן תשלח 1.2 טון של אורניום (מתוך 1.5 הידוע כי יש לה) לרוסיה ולצרפת.

"כולם רוצים לרפא את הפצעים"

על טיוטת ההסכם הכריז בשבוע שעבר ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם, מוחמד אל-בראדעי, לאחר יומיים וחצי של שיחות אינטנסיביות בין אירן לבין נציגי שש המעצמות.

במסגרת הטיוטה, האירנים מתחייבים להעביר 75% מהאורניום שלהם לרוסיה. מחוץ לגבולות אירן יועבר האורניום תהליך העשרה למטרת הפיכתו למוטות דלק שישמשו כור מחקר בטהרן לייצור איזוטופים לרפואה.

"כתבתי מסמך טיוטה שלדעתי משקף את הרצון למצוא דרך מאוזנת", סיכם אל-בראדעי את השיחות בהם השתתפו נציגי אירן ומולם נציגי צרפת, רוסיה, ארצות הברית, בריטניה, סין וגרמניה. "כל הצדדים בשיחות ניסו להסתכל קדימה אל העתיד ולא אחורה לעבר. כולם רוצים לרפא את הפצעים הפעורים כבר כל כך הרבה שנים. הסכם זה יפתח את דלת המשא ומתן לפתרון המתיחות".

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק