זעם בינ"ל על חרם הרופאים הישראלים במצרים

החשיפה בחדשות 2 באינטרנט על איסור השתתפותם של רופאים ישראלים בוועידה רפואית במצרים עוררה זעם בישראל ומחוצה לה. המצרים מנסים להרגיע וטוענים עכשיו כי מותר לרופאים להגיע. בירושלים זועמים: "הכל מן הפה ולחוץ". ובעולם, הליגה נגד השמצה מגנה בחריפות

הפגנה במצרים למודעות לסרטן שד (AP)

החשיפה כאן, בחדשות 2 באינטרנט, אודות החרם המצרי על הרופאים הישראליים עוררה סערה בינלאומית. בירושלים כמו גם בניו יורק זועמים על מצרים ועל עמותת הענק סוזן פ. קומן למען מודעות לסרטן השד.

בשבוע שעבר חשפנו כי המצרים סירבו לארח רופאים ישראליים שהיו צפויים להשתתף באחד האירועים הבריאותיים הגדולים ביותר בעולם במסגרת המלחמה בסרטן השד. את ההודעה על ביטול השתתפותם של הרופאים הישראליים קיבלה עמותת הענק האמריקנית סוזן פ. קומן - לאחר ששר הבריאות המצרי לא רצה לראות את הישראלים מתארחים במדינתו.

במצרים נבהלו מהפרסום. כלפי חוץ הודיעו המצרים כי מותר עכשיו לרופאים להיכנס, אך לא נעשה שום דבר אמיתי שיאפשר להם להשתתף בוועידה. "הכל מן הפה ולחוץ", אמרו גורמים בכירים בירושלים לחדשות 2 באינטרנט. "המצרים מפחדים מהביקורת הבינלאומית. בפועל שום דבר לא השתנה. המצרים מנסים למזער את הנזק אבל זה מאוחר מדי, הוועידה הרפואית כמעט הסתיימה, ובפועל הם סירבו לתת לרופאים להיכנס רק בגלל שהם ישראלים".

ארגוני ענק בארה"ב, וביניהם אפילו הליגה נגד השמצה הזדעזעו מהפרסום. "הליגה נגד השמצה קוראת לעמותת סוזן ג. קומן לוודא שהרופאים הישראליים יוכלו להשתתף בכנס", נכתב בהודעת הליגה. "הביטול ברגע האחרון של הגעתם של המומחים הישראליים מזעזעת אותנו . זה דבר שלא יכול לעבור על סדר היום".

"אף אחד לא עדכן אותנו שאנחנו יכולים באמת להיכנס למצרים", סיפרה אחת הרופאות שהייתה אמורה להגיע לוועידה. "העמותה לא גיבתה אותנו, אנחנו לא יוצאים".

מארחת הוועידה: אשתו של מובארק

מצרים התחילה השבוע את אחד האירועים הגדולים ביותר בעולם במסגרת המלחמה בסרטן השד: כנס "המירוץ לתרופה" שיתקיים השבוע בעיר אלכסנדריה. המוחות הגדולים ביותר בעולם בתחום הרפואה משתתפים במצעד הענק שכולו נועד להעלות את המודעות למחלה הקטלנית. שר הבריאות המצרי הורה ברגע האחרון שלא לשתף את הרופאים מישראל.

את האירוע מקיימת עמותת הענק האמריקנית של סוזן ג'. קומן, שנחשבת למובילה במלחמה בסרטן השד. העמותה ממנת מחקרים, טיפולים ושיתופי פעולה איזוריים. מצרים נענתה לקריאה: הגברת הראשונה - הלא היא סוזאן מובארק - רעייתו של הנשיא חוסני מובארק מארחת את האירועים.

נשים הסובלות ממחלה, וכאלו שהשתקמו ממנה מכל רחמי העולם וממדינות רבות במזרח התיכון, משתתפים בכינוס ובמירוץ באתר הפירמידות בגיזה. המטרה: להזכיר לעולם כולו כי סרטן השד היא מחלה עם סיכויי הישרדות גבוהים מאוד עם גילויה בשלב מוקדם, וכמעט חשוכת מרפא עם גילויה בשלב מאוחר.

לכינוס הענק היו אמורים להגיע גם רופאים ישראלים, שהיו אמורים לשתף קצת את עולם הרפואה בניסיון הרפואה הישראלי בהתמודדות עם הסרטן. לאחר שכל סידורי הביטחון כבר נעשו, ואף נקבעה פגישה עם סוזאן מובארק - הגיע הביטול.

מה שמגוחך בסיפור הזה הוא נסיונם של בכירים במצרים, למאות החרם על ישראל, לפאר את שיתוף הפעולה האזורי. "זוהי דוגמה מעולה לשיתוף הפעולה בין הממשלות השונות, ניצולי המחלה ושאר הקהילה הגלובלית. זוהי הוכחה לאחדות העולם במלחמה בסרטן השד", הסביר ד"ר מוחמד שא'אלם, המשמש כיו"ר הקרן המצרית למלחמה בסרטן. מתברר שישראל, לפחות לפי מנהלי הכנס במצרים, לא ממש נחשבת כחלק מהקהילה הגלובלית. 

מעמותת סוזן ג. קומן נמסרה התגובה הבאה: "העמותה תיכננה את השתתפותם של הרופאים הישראליים באירועים בקהיר. ברגע האחרון הודיעו לנו המצרים כי בשל אילוצים מעבר ליכולתם, הרופאים לא יוכלו להשתתף באירועים. העמותה מתכוונת להגיע לישראל בשבוע הבא ולהמשיך לפעול למען המטרה החשובה כל כך של העלאת המודעות לסרטן השד".

בשגרירות מצרים בישראל סירבו להגיב לידיעה.

מצרים נגד ישראל גם בזירה הכלכלית

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק