בעקבות טורקיה? מצרים מחרימה משלחת של רופאים ישראלים בכנס לחקר סרטן השד

במצרים צפוי להתקיים השבוע כינוס ענק של רופאים מכל רחבי העולם שנועד להעלות את המודעות לסרטן השד. אפילו רעיית הנשיא המצרי, סוזאן מובארק, מתגאה בשיתוף הפעולה העולמי במלחמה בסרטן. אלא שאמש הרופאים הישראלים קיבלו הודעה קצרה וממצה ממנהלי הכנס במצרים: תישארו בארץ. משרד החוץ זועם: "הדבר חמור, נפנה למצרים"

הפגנה נגד ישראל במצרים, ארכיון (AP)

מצרים מתחילה השבוע את אחד האירועים הגדולים ביותר בעולם במסגרת המלחמה בסרטן השד: כנס "המירוץ לתרופה" שיתקיים השבוע בעיר אלכסנדריה. המוחות הגדולים ביותר בעולם בתחום הרפואה ישתתפו במצעד הענק שכולו נועד להעלות את המודעות למחלה הקטלנית. בעצם - לא כולם: שר הבריאות המצרי הורה ברגע האחרון שלא לשתף את הרופאים מישראל.

את האירוע מקיימת עמותת הענק האמריקנית של סוזן ג'. קומן, שנחשבת למובילה במלחמה בסרטן השד. העמותה ממנת מחקרים, טיפולים ושיתופי פעולה איזוריים. במצרים נענתה לקריאה הגברת הראשונה - הלא היא סוזאן מובארק - רעייתו של הנשיא חוסני מובארק.

נשים הסובלות ממחלה, וכאלו שהשתקמו ממנה מכל רחמי העולם וממדינות רבות במזרח התיכון, ישתתפו בכינוס ובמירוץ באתר הפירמידות בגיזה. המטרה: להזכיר לעולם כולו כי סרטן השד היא מחלה עם סיכויי הישרדות גבוהים מאוד עם גילויה בשלב מוקדם, וכמעט חשוכת מרפא עם גילויה בשלב מאוחר.

"ברגע שגילו שאנחנו ישראלים - הגיע הביטול"

לכינוס הענק היו אמורים להגיע גם רופאים ישראלים, שהיו אמורים לשתף קצת את עולם הרפואה בניסיון הרפואה הישראלי בהתמודדות עם הסרטן. לאחר שכל סידורי הביטחון כבר נעשו, ואף נקבעה פגישה עם סוזאן מובארק - הגיע הביטול.

אחת הישראליות שביקורה בוטל, סיפרה בשיחה עם חדשות 2 על החרם של הרגע האחרון: "בדקה ה-90 קיבלנו טלפון ממצרים, בו נמסר לנו כי שר הבריאות המצרי החליט שלא נשתתף".

"זה לא קשור לעניין ביטחוני", הוסיפה הרופאה, "כי השלטונות המצריים אישרו לנו כבר את ההגעה ואת קיום הפגישה בכנס עם סוזאן מובארק. בהתחלה תיכננו להיכנס עם דרכונים זרים, אבל ברגע שגילו כי אנו ישראלים - הגיע הביטול".

משרד החוץ: נפנה למצרים להבהרות

מה שמגוחך בסיפור הזה הוא נסיונם של בכירים במצרים, למאות החרם על ישראל, לפאר את שיתוף הפעולה האזורי. "זוהי דוגמה מעולה לשיתוף הפעולה בין הממשלות השונות, ניצולי המחלה ושאר הקהילה הגלובלית. זוהי הוכחה לאחדות העולם במלחמה בסרטן השד", הסביר ד"ר מוחמד שא'אלם, המשמש כיו"ר הקרן המצרית למלחמה בסרטן. מתברר שישראל, לפחות לפי מנהלי הכנס במצרים, לא ממש נחשבת כחלק מהקהילה הגלובלית. 

במשרד החוץ זועמים בעקבות מההחלטה המצרית. "אם המידע אכן מדויק", מסר דובר המשרד לחדשות 2 באינטרנט, "הרי שמדובר ללא ספק סירוב חמור מצד שלטון מצרים למתן אשרות. נפנה למצרים בבקשות להבהרה ולתיקון המצב".

בשגרירות מצרים בישראל סירבו בשלב זה להגיב לידיעה.

מצרים נגד ישראל גם בזירה הכלכלית