ישראל קוראת לשאר המדינות: אל תקבלו את החלטת האו"ם

מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה החליטה להעביר את דוח גולדסטון למועצת הביטחון. דוח גולדסטון, כולל האשמות קשות נגד ישראל על ביצוע פשעי מלחמה בזמן מבצע עופרת יצוקה בעזה. ההחלטה עלולה להביא להעמדת בכירים ישראלים לדין. בישראל דוחים את ההחלטה וקוראים לשאר המדינות לנהוג בהתאם

אחרי שמועצת זכויות אדם של האו"ם החליטה לאמץ את מסקנות דוח גולדסטון, מגיעה התגובה מירושלים: "ישראל דוחה את ההחלטה החד צדדית של המועצה לזכויות אדם, שהתקבלה היום בג'נבה וקוראת לכל המדינות האחראיות שלא לקבלה", כך נמסר ממשרד החוץ.

בישראל אמנם שמחים על כך שחל שיפור משמעותי בתוצאות ההצבעה הנוכחית, בהשוואה להחלטה המקורית על הקמת ועדת גולדסטון, אך בכל זאת מצרים על כך שבאו"ם בחרו "להתעלם מההתקפות הרצחניות של ארגון החמאס וארגוני טרור אחרין נגד אזרחי ישראל".

גורמים בכירים חוזרים ומדגישים כי ההחלטה של האו"ם היום מעידה כי אין כל התייחסות לעובדה שצה"ל נקט באמצעים חסרי תקדים כדי להימנע מפגיעה באזרחים. "החלטת המועצה פוגעת במאמצים לשמור על זכויות האדם על פי החוק הבינלאומי ובמאמצים לקדם את תהליך השלום במזרח התיכון".

"נמשיך להגן על אזרחינו"

גם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני הגיבה בחריפות להחלטה וציינה כי "המועצה לזכויות אדם, מיום שהוקמה, מסתכלת על ישראל בצורה מעוותת - בדיוק כמו הדוח עצמו". לבני טוענת, כמו שאר בכירי ישראל, כי ההצבעה היום הייתה "הצבעה פוליטית, צינית מובהקת", לדבריה, והבטיחה כי ישראל תמשיך ותגן על אזרחיה מול הטרור. "ננקוט בפעילות צבאית נדרשת, נמשיך במערכה הבינלאומית נגד הדוח ונבטיח את הגנתם המשפטית של קציני צה"ל".

האו"ם: מקבלים את מסקנות הדוח

החלטת מועצת זכויות האדם של האו"ם התקבלה בסופו של יום שני של דיונים בז'נבה בדוח גולדסטון, שכולל האשמות קשות נגד ישראל על ביצוע פשעי מלחמה בזמן מבצע עופרת יצוקה בעזה.

25 מהנציגים הצביעו בעד ההצעה לאמץ את הדוח, 6 התנגדו ו-11 מדינות נמנעו. ההחלטה במועצת זכויות האדם עשויה להביא להעמדת בכירים ישראלים לדין בבית המשפט הבינלאומי בהאג. "אנו קוראים לכל הצדדים בנושא לדאוג לקיום חוק גולדסטון ומבקשים להתייחס אליו כאל קריאת השכמה", אמר נציג פקיסטן. "הקהילה הבינלאומית צריכה עכשיו לפעול מול הפרות הזכויות בשטחים שכבשה" .

נשיא פקיסטן שהציג את תקציר ההחלטה אמר בדיון: "אנו מגנים את כל פעולות ישראל, לרבות היעדר מתן האפשרות לפלסטינים להתפלל במקומות הקדושים, בעיקר בירושלים. אנו דורשים מהכוח הכובש לכבד את החירויות של בני הדתות, וקוראים לוועדה לעקוב אחר ההפרות הישראליות באזור ירושלים ולתעד אותן".

כווית: ישראל רצחה בעזה

גם היום, ממשיכים הנציגים בוועדה לתקוף את ישראל. "הדיון הזה מעניק לקהילה הבינלאומית הזדמנות לתבוע מישראל לשאת באחריות", אמרה הנציגה הפלסטינית. "אנו מאמינים שהענישה הקולקטיבית של ישראל היא חלק ממדיניות. אנו מביעים את תמיכתנו בדוח במלואו, וקוראים ליישם אותו כדי שצדק ייעשה...ישראל אחראית לפשעי המלחמה שביצעה בעזה. התפשרות על זכויות הפלסטינים ומתן אור ירוק לישראל ייפגעו בסיכויים לשלום באזור".

 נציג כווית במועצה אמר: "ההרג, והרס מתרנים אזרחיים בעזה היה מכוון. מדוע איש לא עושה דבר נגד ישראל", שאל הנציג הכוויתי. "מפני שאי אפשר לגעת בישראל שרצחה וחמקה מעונש"

"מתנגדים להמשך המצור בעזה"

"מצבם של הפליטים הפלסטינים נוראי, המצב המהווה עבירה על חוקי זכויות אדם", פתחה אתמול את דיוני הוועדה מזכירת המועצה לזכויות האזרח. "עולות כאן שתי סוגיות: המצב במזרח ירושלים, והמצור בעזה", אמרה והתייחסה למהומות בשבועות האחרונים בהר הבית, לאחר שחיילים ישראלים מנעו ממתפללים להגיע למסגד.

"אני מתנגדת להמשך המצור שמזיק וגורם סבל לאוכלוסיה בעזה", אמרה וציינה כי תושבי עזה לא מקבלים מוצרי יסוד ודלק.

ישראל: תחקרו גם את עצמכם

אהרון לשנו-יער, נציג ישראל בוועדה, קיבל את זכות הדיבור וניצל את הבמה להטחת ביקורת חריפה כלפי המטרות שלשמן התכנסה הוועדה היום. "כזו פגישה מיוחדת אמורה להיות בגוף עם מטרות של ריפוי, אבל ישראל סבורה שלא זו הכוונה של חלק מהמשתתפים בוועדה הזו", אמר וחזר על העמדה הרשמית של ישראל לפיה הדוח מוטעה ולא הוגן.

"אנו מדינה דמוקרטית שיכולה לספק הסברים על כל הפעולות שלה", אמר והוסיף כי ישראל בוחנת את עצמה: "טעויות שנעשו נחקרות על ידי הרשויות בישראל, והנתונים פתוחים לכולם - כולל לפלסטינים".

לשנו-יער פנה לחברי הוועדה בתהייה כיצד הדוח מתעלם מזכותה של ישראל להגן על עצמה. "הדוח מגן על הברחת הנשק של החמאס", אמר וחזר על חוסר האיזון בדוח והודיע כי מבחינת ישראל - הדוח אינו מקובל.

"אנו קוראים למדינות שדורשות את החקירה לערוך חקירה בנושא זכויות האדם במדינות שלהם", דרש לשנו-יער שטען כי לדיון היום אין שום קשר לזכויות האדם, אלא "הכול קשור לפוליטיקה פלסטינית". את דבריו בחר הנציג הישראלי לסיים בטענה תקיפה: "אתם שולחים מסר מעודד לטרוריסטים - למרות הכל אנו שולחים מסר של שלום". 

האיחוד האירופי: אנו צריכים פתרון של שלום

נציגי הפלסטינים בתורם הודו לחברי המועצה על קיום הדיון ו"על הסיוע של כל המדינות שנציגיהם נמצאים כאן", אמרו.

נציג האיחוד האירופי ציין בדיון כי אכן המצב בעזה מדאיג, וכי האיחוד קורא לפתיחת המעברים ולהעברת סחורות. "אנו צריכים פתרון של שלום שיביא לקיומה של ישראל בשלום לצד מדינה פלסטינית", אמר והדגיש כי המעורבים צריכים לערוך חקירה משלהם לטענות.  

"אנו קוראים לישראל לפרק את ההתנחלויות, אנו אומרים שהן אינן חוקיות בעיני החוק הבינלאומי - גם תחת התירוץ של הגדילה הטבעית ", אמר והוסיף כי עם זאת, האיחוד גם קורא לשחרור החייל גלעד שליט.

רק ארה"ב לצד ישראל

אתמול התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיון החודשי שמוקדש למזרח התיכון, והעלתה לדיון את עניין דוח גולדסטון. בדיון לקחו חלק שגרירת ישראל באו"ם פרופסור גבריאלה שלו שאמרה כי היא סומכת על ארצות הברית, שתפעיל את זכות הווטו שלה במידה ותתקיים הצבעה נגד ישראל.

ואכן, המדינה היחידה שעמדה לצד ישראל - גם היום בדיון במועצת זכויות האדם - הייתה ארה"ב שנציגה ציין שעל המועצה לשקול שוב את עמדותיה, "היא מתעלמת מזכותה של ישראל להגן על עצמה", אמר הנציג. "המבצע בעזה נעשה כחוק אחרי פגיעה של החמאס באזרחים", הוסיף הנציג האמריקני ואמר כי לישראל יש כוח לערוך חקירות שלה לנושא, "היא לא צריכה לקבל תכתיבים ממדינות אחרות".

נציג ארה"ב הציג עמדה ביקורתית כלפי מניעיה של הוועדה, ואמר כי יש לבחון "אם המועצה הזו נתונה לזכויות האזרח או למאבקים פוליטיים".

פרס: יש גבול לצביעות

במקביל, כאן בישראל, נועד הנשיא שמעון פרס עם ראש ממשלת ספרד חוסה לואיס זאפאטרו, ושוחח עימו גם על דוח גולדסטון. "אם ועדת זכויות האדם רוצה להראות הוגנות, אני מציע להם לבחון את קריאת אירן להשמדת ישראל ", אמר הנשיא שהדגיש בפני זאפאטרו כי ישראל חקרה כל מלחמה ופעולה שנאלצה לקיים בעצמה: "אין לנו צורך בשופטים חיצוניים", לדברי הנשיא.

הנשיא פרס אמר שישראל לא תקבל שופט שנבנה מרוב עוין לה. "אין ספק שקיים רוב לליגה הערבית ולמתנגדי ישראל במועצה", אמר הנשיא והתייחס גם לכך שאירן היא חברה מן המניין באו"ם. "אחמדיניג'אד התקבל לאחרונה על שטיחים אדומים במסדרונות הארגון, יש גבול לצביעות", אמר הנשיא והוסיף "מדוע לא חוקרים את אירן? מדוע כולם שותקים?".

הנשיא שב וקרא לאו"ם לכתוב קוד ברור למלחמה בטרור, לדבריו יש קוד למלחמות קלאסיות של צבא מול צבא אבל אין קוד למלחמה בטרור. "החמאס ירה טילים מבתים, פעל בלב אוכלוסייה והשתמש בילדים כמגן אנושי, שום ועדת בדיקה כולל גולדסטון לא נתנו תשובה כיצד למנוע את פעולות הטרור הנתעבות של החמאס נגד אזרחי ישראל".

מועצת זכויות האדם של האו"ם דנה בדוח גולדסטון

גולדסטון התעקש: ישראל בצעה פשעי מלחמה בעזה

הווידאופדיה: מבצע עופרת יצוקה

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק