ישראל נוזפת בטורקיה: הסדרה עלולה לפגוע ביהודים

בהוראת שר החוץ ליברמן זומנה ממלאת מקום שגריר טורקיה בישראל לשיחה דחופה עם ראש אגף אירופה, בעקבות שידור הסדרה בה נראים חיילי צה"ל יורים בילדים פלסטינים. "הסדרה מסיתה, מחרידה, ועלולה לסכן את חיי היהודים והישראלים שנמצאים בטורקיה", אמר ראש האגף

היחסים בין ירושלים לאנקרה מידרדרים עוד יותר בעקבות עלילת הדם שהוצגה בימים האחרונים בטלוויזיה הטורקית.

אחר הצהריים, בעקבות הנחיית שר החוץ אביגדור ליברמן, נזף סמנכ"ל אירופה המערבית, נאור גילאון בממלאת מקום השגריר הטורקי בישראל ג'יילאן אוזן, זאת בשל שידור סדרה שגיבוריה הם חיילי צה"ל שטובחים בילדים פלסטינים.

"לא נוכל לעמוד מנגד כאשר מתפרסמים דברי הסתה כה בוטים נגד ישראל וחיילי צה"ל", הדגיש גילאון. "הסתה כזו עלולה להוביל לפגיעה פיזית ביהודים ובישראלים הרבים המתיירים בטורקיה".

"הרוצחים - אלה שחשו לסייע"

הסמנכ"ל ציין כי חינוך לשנאה על ידי שימוש בסטריאוטיפים קשים כל כך בסדרת טלוויזיה בה צופים מבוגרים וצעירים כאחד, חייב להדאיג כל מי ששואף לדו קיום ושלום בין המדינות והדתות באזור ובעולם. "הדבר קשה שבעתיים כאשר אותם חיילי צה"ל המתוארים כרוצחים בדם קר, הם אלה שחשו לסייע לאזרחי טורקיה בשעותיהם הקשות בעקבות רעידת האדמה הקשה ב-1999", הסביר.

אמש גינה שר החוץ את מופע השנאה הטורקי בחריפות. "שידור הסדרה זו הסתה ברמה החמורה ביותר והיא נעשית בחסות ממלכתית", אמר ליברמן. "סדרה כזו, שבינה לבין המציאות אין אפילו קשר קלוש, המציגה את חיילי צה"ל כרוצחי ילדים תמימים, אינה ראויה לשידור אפילו בין מדינות אויבות, ובוודאי שלא במדינה המקיימת עם ישראל יחסים דיפלומטים מלאים".

בסדרה: חיילי צה"ל יורים גם בילדים

בסדרה הטורקית נראית אישה בהריון כורעת ללדת, במחסום, אבל הקלגס הישראלי, אינו מתיר לרכב לעבור. ואז מתקרב רגע השיא בטלוויזיה הממלכתית של טורקיה, שמציגה בסדרה מבויימת את הנעשה, לטענתם, במחסומים של צה"ל.

הפלסטינית ילדה בצד את בנה, אבל הכיבוש הישראלי חורץ את גורלו של הילד. "קוראים לו מזלום ואני אנקום את נקמתו", אומר השחקן שמשחק את האב בסדרה. וזאת רק סצנה אחת. באחרות, יורים למוות בנערות שמרימות את ידיהן לאות כניעה, קשישים מוכים למוות בהוראת קצינים ישראלים, ורק חיילים בעלי יצר שנאה ורצון לנקמה מקודמים.

לא ברור אם עיתוי השידור מקרי, אבל כל מה שנעשה ברשת TRT נתון לפיקוח ממשלתי. קשה להאמין שמישהו העלה על דעת לשדר מיצג שנאה שכזה, ללא אישור מגבוה.

במחסום, הגבר שבנו נורה למוות חולם על מסע נקמה בחיילים שמולו, אבל נאלץ לחזור לרצועה. בעימותים אחרים עם פלסטינים הרצח בדם קר נמשך. חייל צה"ל נראה יורה בילדה מטווח קצר. לנוכח הדרמה הזאת, לצד ההודעה הטורקית היום על תרגיל צבאי חדש חדש שיתקיים בקרוב עם סוריה, נשמעת כמעט משנית. הבקיעים בין שתי המדינות מעמיקים והם ניזונים, החל מאתמול, בהרבה דם רע ישר מהערוץ הראשון של הטלוויזיה הטורקית.  

כתבות נוספות בנושא:

ארדואן: פצצות זרחן ירדו כמו גשם על ילדים תמימים בעזה

לבני: "שיתוף הפעולה הצבאי עם ישראל - חשוב גם לטורקיה"

שר החוץ הטורקי: מקווה לחזור לדיאלוג עם ישראל

פרשנות: משבר בין ישראל לטורקיה?

טורקיה החרימה את ישראל - התמרון הבינלאומי בוטל

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק