סגן שר החוץ איילון: נדרוש הורדת הסדרה הטורקית

בישראל לא מוכנים לעבור על סדר היום כשבטלוויזיה הטורקית מוצגים חיילי צה"ל כרוצחים אכזריים. "העובדה שהערוץ שמעלה את הסדרה הוא ממשלתי, זה דבר חמור בהחלט", אמר איילון לחדשות 2, אך הוסיף: "היחסים עם טורקים חשובים לשתי המדינות"

יום אחרי שידור סדרת ההסתה נגד חיילי צה"ל בטורקיה, הרוחות מסרבות להירגע. בכירים במשרד החוץ מתקשים להבין איך המדינה שנחשבה זה זמן רב כחברה קרובה של ישראל, הופכת את עורה בפרק זמן כל כך קצר.

"העובדה שהערוץ שמעלה את הסדרה הוא ממשלתי, זה דבר חמור בהחלט", אמר הבוקר סגן שר החוץ דני איילון לחדשות 2. "משהו לא טוב עובר על היחסים, במיוחד שאנחנו - למרות דחיית התרגיל -מנסים להנמיך את הלהבות".

סגן השר הוסיף שלמרות המתיחות הגואה, "אנחנו עדיין חושבים שהיחסים עם טורקיה חשובים לשתי מדינות". איילון ציין כי ישראל תדרוש מהטורקים להוריד את הסדרה לאלתר.

ליברמן: "הסתה ברמה החמורה ביותר"

אמש הורה שר החוץ אביגדור ליברמן לזמן את ממלאת מקום השגריר הטורקי בישראל לשיחה עם הדרגים המקצועיים במשרדו, בכדי למחות בפניה על שידור סדרת הטלויזיה המסיתה נגד ישראל בערוץ.

"שידור הסדרה זו הסתה ברמה החמורה ביותר והיא נעשית בחסות ממלכתית", ציין שר החוץ. "סדרה כזו, שבינה לבין המציאות אין אפילו קשר קלוש, המציגה את חיילי צה"ל כרוצחי ילדים תמימים, אינה ראויה לשידור אפילו בין מדינות אויבות, ובוודאי שלא במדינה המקיימת עם ישראל יחסים דיפלומטים מלאים".

בסדרה: חיילי צה"ל יורים גם בילדים

"אנחנו חייבים לעבור במחסום", אומר אזרח פלסטיני לחייל במחסום של צה"ל. "אשתי עומדת ללדת". בסדרה הטורקית נראית אישה בהריון כורעת ללדת, במחסום, אבל הקלגס הישראלי, אינו מתיר לרכב לעבור. ואז מתקרב רגע השיא בטלוויזיה הממלכתית של טורקיה, שמציגה בסדרה מבויימת את הנעשה, לטענתם, במחסומים של צה"ל.

הפלסטינית ילדה בצד את בנה, אבל הכיבוש הישראלי חורץ את גורלו של הילד. "קוראים לו מזלום ואני אנקום את נקמתו", אומר השחקן שמשחק את האב בסדרה. וזאת רק סצנה אחת. באחרות, יורים למוות בנערות שמרימות את ידיהן לאות כניעה, קשישים מוכים למוות בהוראת קצינים ישראלים, ורק חיילים בעלי יצר שנאה ורצון לנקמה מקודמים.

לא ברור אם עיתוי השידור מקרי, אבל כל מה שנעשה ברשת TRT נתון לפיקוח ממשלתי. קשה להאמין שמישהו העלה על דעת לשדר מיצג שנאה שכזה, ללא אישור מגבוה.

במחסום, הגבר שבנו נורה למוות חולם על מסע נקמה בחיילים שמולו, אבל נאלץ לחזור לרצועה. בעימותים אחרים עם פלסטינים הרצח בדם קר נמשך. חייל צה"ל נראה יורה בילדה מטווח קצר. לנוכח הדרמה הזאת, לצד ההודעה הטורקית היום על תרגיל צבאי חדש חדש שיתקיים בקרוב עם סוריה, נשמעת כמעט משנית. הבקיעים בין שתי המדינות מעמיקים והם ניזונים, החל מאתמול, בהרבה דם רע ישר מהערוץ הראשון של הטלוויזיה הטורקית.  

כתבות נוספות בנושא:

ארדואן: פצצות זרחן ירדו כמו גשם על ילדים תמימים בעזה

לבני: "שיתוף הפעולה הצבאי עם ישראל - חשוב גם לטורקיה"

שר החוץ הטורקי: מקווה לחזור לדיאלוג עם ישראל

פרשנות: משבר בין ישראל לטורקיה?

טורקיה החרימה את ישראל - התמרון הבינלאומי בוטל

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק