טורקיה וסוריה חתמו על הסכם צבאי אסטרטגי

רק יומיים חלפו מאז החלטתה של טורקיה לבטל השתתפותה בתמרון האווירי עם ישראל, ואולי עכשיו ניתן להבין את הסיבות שהביאו לכך: הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי נחתם בינה לבין סוריה השכנה, במסיבת עיתונאים חגיגית בחלב. "הסבל בעזה חייב להיפסק", אמר שר החוץ הטורקי במסיבת העיתונאים

אם מישהו חיפש ביומיים האחרונים את הסיבה להודעתה המפתיעה של טורקיה כי היא מבטלת את השתתפותה בתמרון הצבאי המשותף עם ישראל - יתכן שימצא אותה במסיבת העיתונאים המשותפת שנערכה היום בחלב, סוריה, בהשתתפות שר החוץ הטורקי אחמד דאווד אוגלו ועמיתו הסורי ווליד אלמועלם.

שני שרי החוץ הודיעו הבוקר חגיגית על חתימתו של הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי בין טורקיה וסוריה, שחלקו יעסוק גם בתחום הצבאי.

"אנו מברכים על החלטתה של טורקיה לבטל את התמרון האווירי עם ישראל", אמר מועלם בגאווה במסיבת העיתונאים, והוסיף כי "כמדינה הגובלת עם טורקיה, מטבע הדברים שהתמרון הזה הדאיג אותנו". שר החוץ הסורי הדגיש באופן מפורש כי מאז מבצע "עופרת יצוקה" החליטה טורקיה לנקוט עמדה ברורה נגד ישראל ומדיניותה באשר לנעשה בעזה.

לארדואן לא היה נוח

שר החוץ הטורקי, "גיבור" פרשת התמרון מהיומיים האחרונים, ישב לו מחוייך לצדו של מועלם והתחמק באלגנטיות משאלותיהם העוקבות של העיתונאים בכל הקשור להחלטתה לבטל את התמרון עם ישראל. "כולם צריכים לחשוב בימים אלו בהיגיון של שלום ובכיוון שלום", אמר אוגלו לעיתונאים בהתייחסו לגינוי הישראלי את ההחלטה הטורקית. "הסבל בעזה חייב להיפסק".

ייתכן בהחלט כי הפסגה הסורית-טורקית תוכננה מזה זמן רב, אולם היא ללא ספק מהווה את אחת הסיבות - אם לא המרכזית שבהן, להודעתה של טורקיה כי היא מבטלת את השתתפותה בתמרון הצבאי. לארדואן לא היה כל כך נוח לשלוח את שר החוץ שלו לסוריה, כמה ימים אחרי שביצע תמרון צבאי עם ישראל וארצות הברית.

ההסכם שנחתם היום כולל גם שיתוף פעולה יוצא דופן בתחום הכלכלי: שרי החוץ של שתי המדינות חתמו על הסכם סחר חופשי באזור הגבול המשותף, הטומן בחובו גם ביטול מכס על העוברים והשבים בגבול.

כתבות נוספות בנושא:

ארדואן: פצצות זרחן ירדו כמו גשם על ילדים תמימים בעזה

לבני: "שיתוף הפעולה הצבאי עם ישראל - חשוב גם לטורקיה"

שר החוץ הטורקי: מקווה לחזור לדיאלוג עם ישראל

פרשנות: משבר בין ישראל לטורקיה?

טורקיה החרימה את ישראל - התמרון הבינלאומי בוטל

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק