ארדואן תוקף: פצצות זרחן ירדו כמו גשם על ילדים תמימים בעזה

המשבר המדיני עם טורקיה רק הולך ומעמיק: ראש הממשלה רג'ב טאיף ארדואן שב ותוקף את ישראל. "האנושות צופה בעוולות מהספות שלה", אמר בראיון לעיתון טורקי, "בחלק מהמדינות ילדים מקבלים חינוך ובריאות, אחרים מתמודדים עם פצצות זרחן"

ראש ממשלת תורקיה ממשיך לתקוף (AP)

"האנושות צופה באירועים מהכורסא הנוחה שלה, בעת שפצצות זרחן נורו כמו גשם על ילדים תמימים בעזה" - כך אמר הבוקר ראש ממשלת טורקיה שממשיך לתקוף את ישראל, והפעם במהלך שיחה עם אנשי דת. את הדברים הביא הבוקר העיתון הטורקי "סבאח".

"בחלק מהמדינות הילדים מקבלים נוחות, שלום, את החינוך המתקדם ביותר ובריאות מתקדמת בעוד ילדים אחרים מתמודדים עם עוני נשק, מחסור, חוסר אונים, מלחמה, סכסוך, נשק להשמדה המונית ופצצות זרחן. אנחנו נאלצים להאזין לקולות של רדיפה", הוסיף ראש הממשלה הטורקי.

"למרבה הצער, מפעם לפעם בדיונים בינלאומיים משתמשים במושג "טרור מוסלמי" ונעשים מאמצים כדי לקדם את ההאשמה על המוסלמים ועל האיסלאם", כך לדברי ארדואן.

לבני: "שת"פ צבאי עם ישראל חשוב גם לטורקיה"

יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני צולמה לרשת הטלוויזיה הטורקית הממלכתית TRT לראיון מיוחד בו ביקשה להעביר מסרים ישירים לציבור הטורקי, בעקבות המשבר ביחסי ישראל-טורקיה. לבני אמרה בראיון כי "לישראל ולטורקיה יש מטרות משותפות, שיתוף הפעולה הצבאי חשוב גם לטורקיה".

"היחסים חשובים לשני הצדדים ושניהם מניבים מהם מטרות חשובות שמקדמות את שתי המדינות", ציינה שרת החוץ לשעבר. "כל מנהיגות, גם בטורקיה, צריכה לעמוד לצד מה שנכון ובמקרה הזה - לצידם של המתונים באזור מול הטרור והאיומים הקיצוניים".

עוד הדגישה לבני כי המבצע בעזה לא כוון נגד תושבי עזה. "אנחנו עזבנו את עזה, נתנו לפלסטינים אפשרות לבנות שם את חייהם, נתנו תקווה, ובתמורה קיבלנו אלפי טילים על אזרחינו. המבצע כוון נגד הטילים ומי שיורה אותם, ומי שפעל בקרב אוכלוסיה אזרחית היה חמאס שבחר לעשות כן".

ביטול התמרון הצבאי: "בגלל עופרת יצוקה"

"אנחנו מקווים לשיפור ברצועת עזה ולחזרה לדיאלוג בערוצים דיפלומטיים, שישפר גם את המצב בין טורקיה לישראל" - אמר אתמול שר החוץ של טורקיה, אהמט דבוטוגלו, בראיון לרשת CNN. שר החוץ הטורקי התייחס למשבר עם ישראל, בעקבות ביטול התמרון האווירי המשותף של המדינות.

דבוטוגלו הסביר כי טורקיה ביטלה את השתתפותה בתרגיל הצבאי המשותף בגלל המתקפה הישראלית על עזה במהלך מבצע "עופרת יצוקה" בתחילת השנה. "במצב הדברים הנוכחי, טורקיה מבקרת את ההתנהלות הישראלית מול הפלסטינים", אמר.

בתרגיל היו אמורות להשתתף גם ארה"ב, איטליה, הולנד ועוד מדינות מנאט"ו. ישראל יכולה אולי להתנחם בסולידריות האמריקנית: ארה"ב הודיעה שאם ישראל לא תשתתף בתרגיל, גם היא לא תיקח בו חלק. הטורקים הבינו שהם נמצאים בבעיה, וביטלו את כל החלק הבינלאומי של התרגיל ודחו אותו למועד לא ידוע. "אנחנו מסתכלים על זה כדחייה ולא כביטול", אמרה דוברת שגרירות ארה"ב באנקרה דבורה גידו.

כתבות נוספות בנושא:

לבני: "שיתוף הפעולה הצבאי עם ישראל - חשוב גם לטורקיה"

שר החוץ הטורקי: מקווה לחזור לדיאלוג עם ישראל

פרשנות: משבר בין ישראל לטורקיה?

טורקיה החרימה את ישראל - התמרון הבינלאומי בוטל

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק