השופט גולדסטון: לא מתרשם מהביקורת בישראל

השופט גולדסטון הוא יהודי דרום אפריקני אוהב ישראל - על פי הגדרתו. ועדה מטעם האו"ם שבראשה הוא עמד, קבעה בשבוע שעבר כי ישראל ביצעה פשעי מלחמה נגד האוכלוסייה הפלסטינית במבצע עופרת יצוקה בעזה. אמש שוחחנו עם גולדסטון מביתו בניו-יורק. צפו בראיון הבלעדי

 כבר שבוע שישראל סוערת מדוח האו"ם שמאשים אותה בביצוע פשעי מלחמה במבצע עופרת יצוקה בעזה. הערב ערכנו ראיון מיוחד לחדשות 2 עם השופט ריצ'רד גולדסטון, מחבר הדו"ח, שאומר, בין היתר - יש להעמיד לדין קצינים ישראלים.

בתשובה לשאלה מה מדינה צריכה לעשות כשהיא מתמודדת במשך שמונה שנים עם ירי טילים בלתי פוסק השיב גולדסטון: "כל אדם סביר ואני כולל כאן גם את עצמי, יסכים לחלוטין שממשלת ישראל צריכה לעשות משהו לנוכח מתקפות כאלה. בדוח שלנו לא הטלנו ספק בסוגיה זו", הדגיש.

"אנחנו בחנו כיצד ננקטו האמצעים ואילו אמצעים ננקטו. אין ספק שהמסקנות שלנו היו, שישראל עשתה כל מאמץ אפשרי להטיל עונש קולקטיבי על תושבי עזה. אני מתכוון למתקפות על משלוחי המזון, על טחנות הקמח, על משקי הביצים,על בארות המים,על חישוף שדות חקלאיים -את כל הפעולות הללו אי אפשר לדעתי להצדיק מבחינה צבאית כלשהי, וזו אינה תגובה הולמת לירי טילים".

גולדסטון: ישראל צריכה להקים ועדת חקירה ממלכתית

בתשובה לשאלה האם כל חייל שלחם במבצע עופרת יצוקה צריך לעמוד לדין ענה השופט: "אין ספק שאם קצינים נתנו פקודות לבצע מה שנחשב פשעי מלחמה עליהם לתת על כך את הדין", אמר. "עוד אוסיף שבהתאם לחוק ההומניטרי עליהם גם לתת את הדין גם אם לא היו מעורבים מלכתחילה, אך לא נקטו צעדים כדי להעניש אחר כך".

לדברי גולדסטון לא צריך להעניש כל קצין או כל חייל, רק את המפקדים שהייתה להם כוונה כזאת ונתנו את הפקודות. "הדבר הרצוי מבחינתי הוא שישראל תנהל ועדת חקירה ממלכתית, שתהיה מקובלת ברמה הבינלאומית. וישראל מסוגלת לעשות זאת, היא הרי נהגה כך בעבר".

ארה"ב, במסגרת מלחמתה בטרור, מפציצה מסיבית באפגניסטן ובעירק ופוגעת באזרחים חפים מפשע. בתשובה לשאלה האם ארה"ב אשמה גם היא בפשעי מלחמה השיב גולדסטון: "אין ספק שאם בוצעו פשעי מלחמה,יש לחקור זאת, יש לחקור כל פשע מלחמה שהוא. בכל הכבוד, אני חולק על הדרך שבה את מתארת את מעשיהם. אני לא חקרתי זאת מן הסתם, אך אין לפטור איש מלתת את הדין".

"דוחה את האמירה שהדוח מעודד טרור"

"חמאס והארגונים האחרים בעזה, או בכל מקום אחר, קיבלו בדוח אזהרה מפורשת. הדוח, שמקורו באו"ם, קובע שההתנהגות שלהם היא פשע מלחמה חמור, וייתכן אף שבית דין יקבע שמדובר בפשעים נגד האנושות. אין גינוי ברור יותר להתנהגות מהסוג הזה", דחה גולדסטון את טענות ראש הממשלה בנימין נתניהו לפיהן דוח גולדסטון מעודד טרור.

"אינני סבור שערכנו השוואה כלשהי בין ישראל, כמדינה דמוקרטית מצד אחד, לבין חמאס, ארגון שאינו מייצג מדינה, שמעורב בירי רקטות וטילים לעבר ישראל במשך שנים רבות. אני מתנגד לכל מי שמאשים אותי שאני אנטי-ישראלי, או שפעלתי בצורה אנטי-ישראלית. ני חושב שהאינטרס של כל תושבי
האזור, בישראל ובשטחים הכבושים, הוא שהעובדות ייחקרו, ושאם בוצעו פשעים,
האחראים לכך יתנו את הדין".