נתניהו המריא לפגישה המשולשת בניו יורק

ראש הממשלה המריא אחר הצהריים בדרך לניו יורק, לפגישה המשולשת עם נשיא ארה"ב ברק אובמה ויו"ר הרשות אבו-מאזן. איך קרה שביום שישי מיטשל יצא מכאן בלי סיכום על פגישה - ובמהלך החג הכל השתנה? כתבי חדשות 2 עם הדיווח

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא אחר הצהריים בדרכו לניו יורק, שם ייפגש מחר עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, ולאחר מכן תתקיים בשעות הערב פגישה משולשת בין נתניהו, אובמה ויושב ראש הרשות הפלסטינית אבו-מאזן.

בעוד נתניהו היה עסוק בסידורים האחרונים לקראת הנסיעה, ראשי המתנחלים הקימו היום מאהל מחאה מול משרד ראש הממשלה בירושלים, נגד הכוונה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות.

השר בני בגין אמר בראיון לחדשות 2 כי "אי אפשר לצפות מישראל לוותר על העקרונות שלה". בגין הוסיף: "ועידת הפתח הסתיימה והטילה צל על כל מו"מ עתידי, לאחר שנקודת המוצא שלה בתקנון היא חיסול הנוכחות הציוניות".

אובמה עתיד להיפגש עם כל אחד מהמנהיגים בנפרד, ורק אחר כך לערוך ישיבה משותפת. הפגישה המשולשת תתקיים בניו יורק, במקום בו תיערך עצרת האו"ם בימים הקרובים. ראש הממשלה נתניהו אומר כי ההישג שלו הוא בעצם קיומה של הפגישה, לאחר שאובמה כופף את ידו של אבו-מאזן להגיע לפגישה - ללא תנאים מוקדמים.

יחד עם זאת, גורמים מדיניים מעריכים כי אין ציפייה לבשורה גדולה מהפגישה. מדובר בפגישה סמלית, אבל בוושינגטון ובניו יורק עדיין מקווים שהנשיא אובמה יצליח, בעזרת קסמו האישי, להביא את הצדדים להודיע על חידוש המשא ומתן הישראלי פלסטיני, אם לא מיד אז בתקופה הקרובה.

"אובמה מחוייב לשלום במזרח התיכון"

"ראש הממשלה נתניהו מקבל בברכה את הזמנת ארצות הברית לקיום הפגישה עם הנשיא ברק אובמה ויו"ר הרשות הפלסטינית", כך נמסר בהודעה שהגיעה ממשרדו של נתניהו. לדברי מקורות ממשרד ראש הממשלה, הפגישה תיערך ללא תנאים מקדימים, כפי שרצה נתניהו לאורך המגעים.

בשבוע שעבר ערך השליח האמריקני למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל, סדרת פגישות עם ראש הממשלה נתניהו במטרה להכין את הקרקע לפגישה המשולשת. בין ישראל והרשות התנהלו חילופי האשמות בנוגע לאחריות על כישלון המגעים.

"הפגישה היא סימן נוסף למחויבותו העמוקה של הנשיא אובמה לשלום, ושהוא מעוניין להיות מעורב באופן אישי במגעים בין הצדדים", מסר השליח המיוחד מיטשל. עוד נמסר מהבית הלבן כי הדרך להשגת הסכם היא עוד ארוכה ומורכבת. "שלושת המנהיגים הולכים לשבת באותו החדר ולהמשיך לצמצם את פערים בניהם", דברי גורמים מדיניים.

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

הווידאופדיה: ברק אובמה

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2