נתניהו: דוח גולדסטון של האו"ם מעודד טרוריזם

באופן מסורתי מקיים ראש הממשלה ראיון חגיגי מיוחד לקראת ראש השנה. בראיון ליונית לוי ואודי סגל מדבר נתניהו על דוח גולדסטון ("האום הפעיל בית דין שדה"), על המו"מ עם הפלסטינים ("התנאים שלנו הכרחיים לקידום השלום"), וגם על המו"מ לשחרור גלעד שליט ("עדיף שנשמור על שתיקה"). צפו בראיון המלא

ערב ראש השנה תש"ע, מגיע ראש הממשלה לראיון חגיגי ומיוחד עם יונית לוי ואודי סגל, בו הוא מדבר (כמעט) על הכל - מדוח גולדסטון שממשיך להרגיז את ישראל, דרך הקפאת ההתנחלויות שעוררה סערה בימין, עבור בדרך ההתנהלות בלשכתו ועד המו"מ לשחרור גלעד שליט.

אחרי שמשרד החוץ הוציא הודעה מפורשת לפיה ישראל דוחה את מסקנות דוח האום על מבצע 'עופרת יצוקה', הערב תוקף בחריפות ראש הממשלה את ממצאי הדוח. "זה היה משחק מכור ולא יכלנו להשפיע על התוצאות של הדוח", הוא קובע.

נתניהו הוסיף כי האו"ם הפעיל "בית דין שדה עם תוצאה ידועה מראש" שמבוססת על הקביעה כי ישראל ביצעה פשעי מלחמה. "יצאנו מעזה, פירקנו התנחלויות, עקרנו את אחינו", מתריס נתניהו ותוקף את ביטול הזכות של ישראל להגן על עצמה. "אחרי אלפי טילים, סוף סוף ישראל הגיבה, ועכשיו אותו ציבור בינלאומי שמחה לנו כף שיצאנו משם, מפנה לנו אצבע מאשימה".

"הדוח מעודד טרוריזם"

בכוונתו של נתניהו לשוחח עם מנהיגי העולם בעקבות פרסום הדוח, ולבקש מהם לגנות אותו בהקדם. "אני הולך להגיד למנהיגי העולם שגם הם סובלים מהטרור ושהוא לא רק בעיה שלנו", מכריז נתניהו ומביע דאגה מפני הכוונה להעמיד לדין חיילים ישראלים שהשתתפו במבצע. "אם יאשימו את מפקדי וטייסי צה"ל - גם אתכם יאשימו", אומר נתניהו ומתכוון להעביר את המסר כי המשמעות של הדוח רלוונטית גם לשאר העולם. "גם נאט"ו נלחם, גם רוסיה נלחמת וזה יכול להגיע בעתיד גם אליהם".

"הדוח הזה מעודד את הטרוריזם ופוגע בזכות של מדינות להגן על עצמן", חוזר ומדגיש נתניהו את חוסר האיזון והלגיטמיציה של הדוח מבחינת ישראל.

בעניין שליט: עדיף שנשמור על שתיקה

בעניין המו"מ לשחרור גלעד שליט מסרב נתניהו לספק פרטים חדשים בעניין העסקה לשחרורו. "זה לא תלוי רק בנו, אנו עושים מה שאנחנו יכולים כדי להחזיר אותו", מבטיח ראש הממשלה ומבקש לסיים בכך את הדיון בנושא החזרת החייל החטוף.

"אני חושב שבעניין גלעד שליט ככל שנמעט לדבר יהיה עדיף עבורו", אומר ומציע להמשיך להמתין בסבלנות. "זה לא דבר קל", הוא מודה ומשתף בפגישתו עם נועם ואביבה לפני כמה ימים. "אתה רואה את הכאב שלהם - כולנו חשים את זה".

התנחלויות: לא הקפאה אלא צמצום

ולנושא שלאחרונה מעורר מחלוקת קשה בקרב סיעתו של נתניהו - ההקפאה בהתנחלויות, מסביר ראש הממשלה את גישתו. "הקפאה בשבילי זה אפס בניה, אתה לא בונה מגורים, לא בתי ספר, גני ילדים. אבל יש כאלו שנבנות. זה לא הקפאה, הקפאה זה צמצום הבנייה, אני רוצה לסייע לתחילת התהליך ולשמור על החיים הנורמלים".

ראש הממשלה שב ומדגיש את דרישתו מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינת העם היהודי וטוען כי בחמשת החודשים האחרונים במהלך הניסיונות לקידום המו"מ עם הפלסטינים, הוא מאוד התאכזב מהמנהיגים הערבים שלא הפגינו אומץ. "אבו מאזן צריך להתייצב מול העם שלו ולהגיד להם שהם צריכם להכיר בזכות העם היהודי".

"אני מקווה שהם יכירו בזכות הזו", הוסיף ראש הממשלה, "התנאים שלנו הכרחיים לקידום השלום. שיכירו בישראל זה שורש הסכסוך, זה לא השטחים או ההתנחלויות, הסכסוך השתולל לפני יהודה ושומרון וגם אחרי עזה וממטירים טילים אל באר שבע הכבושה".

וכמו בכל ראיון עם ראש הממשלה, הוא לא מתעלם מהעננה האירנית שרובצת מעל מדינת ישראל. נתניהו הסביר כי הממשלה משקיעה מאמץ רב לשכנע שמדובר בבעיה של העולם כולו. "מנהיגי העולם מבינים את זה ", הוא אומר ומדגיש: "אנחנו נדע בכל מקרה להגן על מדינת ישראל".