הנשיא פרס: דוח ועדת גולדסטון עושה צחוק מההיסטוריה

פרס תוקף היום בחומרה את דוח האו"ם המאשים את צה"ל בביצוע פשעי מלחמה נגד אוכלוסיה פלסטינית במבצע "עופרת יצוקה" בעזה. "חמאס הפעיל טרור במשך שנים נגד ילדי ישראל, פוצץ מטעני נפץ בלב ערי ישראל ופגע באזרחים", ציין הנשיא. "הוא ירה למעלה מ-12 אלף טילים מכוונים לאזרחים חפים מפשע במטרה ברורה אחת - להרוג"

מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, ארכיון (רויטרס)

"דוח ועדת גולדסטון עושה צחוק מההיסטוריה" - כך אומר היום נשיא המדינה שמעון פרס בתגובה לדוח המיוחד של ועדת גולדסטון שהוגש אתמול, המאשים את צה"ל בביצוע פשעי מלחמה נגד אוכלוסיה פלסטינית במבצע "עופרת יצוקה" בעזה.

לדברי הנשיא, "הדוח אינו מבחין בין תוקפן לבין מתגונן. המלחמה היא פשע והפושע הוא התוקפן. למתגונן אין ברירה. ארגון הטרור של החמאס הוא זה שפתח במלחמה, וגם ביצע פשעים נוראיים אחרים".

לטענת האו"ם, ישראל ביצעה יותר פשעים מחמאס, והשורה התחתונה היא המדאיגה ביותר - המלצה להעביר את הממצאים לבית הבינלאומי בהאג. "חמאס הפעיל טרור במשך שנים, נגד ילדי ישראל , פוצץ מטעני נפץ בלב ערי ישראל , פגע באזרחים, ירה למעלה מ-12,000 טילים ופגזי מרגמה מכוונים לאזרחים חפים מפשע במטרה ברורה אחת - להרוג", אמר פרס.

"הדוח נותן לגיטימציה לטרור"

"הדוח מעניק למעשה לגיטימציה ליוזמות טרור ,ליוזמת הירי וההרג. הדוח מתעלם מחובתה וזכותה של כל מדינה להגנה עצמית, דבר שנקבע במפורש באמנת האו"ם. ישראל פינתה את חייליה, ואזרחיה מעזה , פתחה את מעבריה, וסייעה בשיקום הרצועה. הנוכחות הישראלית בעזה הסתיימה", מסביר נשיא המדינה.

"על עזה, שלאחר הפינוי הישראלי, השתלט בכוח ארגון טרור רצחני ובלתי לגיטימי - חמאס - שמרד ברשות הפלסטינית הלגיטימית. החמאס זרק מן הגגות, בצהרי היום , את מנהיגי פת"ח למוות אכזרי. ישראל ניסתה, בדרכים מדיניות להביא להפסקת האש, כולל פניות רבות לאו"ם. ממשלת ישראל פינתה והחמאס ירה . החמאס החל במתקפת טרור רצחנית כשהוא יורה אלפי פצצות ללא אבחנה על ראשי ילדים נשים ואזרחים חפים מפשע".

"החמאס, במקום לבנות את עזה ולדאוג לרווחת תושביה, בנה מנהרות תקיפה נגד ישראל והשתמש באכזריות בילדים ובאזרחים פלסטינים,כדי להסתיר את הטרוריסטים ולהחביא את אמצעי הלחימה. מחבלי החמאס בנו קיני שיגור לטילים בבתי ספר, מסגדים וגני ילדים, מלכדו שכונות אזרחיות עירוניות והסתירו עצמם, ללא מדים, בריכוזי אוכלוסיה אזרחית".

פעולות צה"ל הביאו לפריחה כלכלית בגדה המערבית

פרס מדגיש כי מדינת ישראל נאלצה להגן על עצמה, כפי שהיתה עושה כל מדינה אחרת בעולם. "הביקורת שנמתחה על ישראל, לא סיפקה דרך אחרת להפסקת הירי", אמר הנשיא.

"עובדה היא, שהביקורת שנמתחה על פעילותה של ישראל, נגד ירי החיזבאללה בלבנון, נגד ירי החמאס בעזה, נגד בניית גדר ההפרדה ביהודה ושומרון (כדי למנוע חדירת מחבלים מתאבדים לישראל), לא היא שהפסיקה את הירי בדרום, את הירי בצפון ואת הנחת מטעני הנפץ במרכז.

פעולות צה"ל היו אלו שהביאו לפריחה כלכלית בגדה המערבית, שיחררו את לבנון מאימת החיזבאללה ואפשרו לתושבי עזה לחזור לחיי שגרה. מי שעושה שלום הוא הצודק ומי שעושה מלחמה הוא הפושע - מחבר הדו"ח לא היה כותב את הדברים אילו ילדיו היו מתגוררים בשדרות וחיים שם את אימת הטילים".

הדוח: ירי צה"ל נועד להעניש את האוכלוסייה

ממצאי הדוח, הנפרסים על יותר מ-500 עמודים, מפרטים כיצד צה"ל ביצע ירי מכוון לעבר מתפללים בתוך מסגד, אך זאת מבלי להתייחס כלל לסיבה. בדוח נכתב כי הירי של החיילים הישראלים כוון נגד אזרחים, נועדו להעניש אוכלוסייה, להשפיל. לפי הדוח, השתמש צה"ל בפלסטינים כמגן אנושי, ביצע מעצרים אלימים, חקר באיומים והרס בתים ללא הבחנה.

בישראל לא הופתעו מהדוח, והמתינו לו במשך שבועות. "המנדט שניתן לועדת גולדסטון היה חד צדדי באופן מפורש, והתעלם מאלפי התקפות הטילים של החמאס נגד אזרחים בדרום ישראל, אשר הפכו את המבצע בעזה להכרחי", הסבירו בירושלים.

במשרד החוץ הדגישו אתמול כי תוצאות החקירה של האו"ם העניקו לגיטימיות לארגון הטרור חמאס, והתעלמו מהאסטרטגיה של חמאס שניצל אזרחים כמחסה לביצוע התקפות טרור. עם זאת, מתכוונים במשרד החוץ להתייחס לדוח בכובד ראש. "ישראל מחויבת לחלוטין לפעול בהתאם לחוק הבינלאומי ולבדוק כל טענה לעבירה על-ידי כוחותיה", נמסר מהמשרד.

 הווידאופדיה: מבצע עופרת יצוקה

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק