האם חתם נתניהו על נסיגה מהגולן?

העיתון "ידיעות אחרונות" חושף הבוקר מסמך סודי משנת 1996, אשר נשמר לאורך השנים בכספות משרד הביטחון, ואשר מפרט שמונה סעיפים בהסכם שלום ונורמליזציה בין ישראל לסוריה: ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו אישר נסיגה ישראלית לקווי 67' - בתמורה להתחייבות סורית לאפשר את הצבתה של תחנת התרעה אמריקנית-צרפתית בחרמון

המסמך הסודי: ישראל התחייבה בפני סוריה לסגת לקווי הארבעה ביוני 1967, בתמורה להתחייבות סורית לאפשר את הצבתה של תחנת התרעה אמריקנית-צרפתית בחרמון - כך עולה ממסמך סודי שנשמר בכספות של משרד הביטחון, ואשר מתאר את התנהלות שיחות השלום בין ישראל לסוריה בתקופת כהונתו הראשונה של בנימין נתניהו בתפקיד ראש הממשלה, לפני 13 שנים. את המסמך חשף הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

על פי פרטי המסמך, המכונה "מסמך לאודר", הסכימה ישראל, שחור על גבי לבן, לסגת נסיגה מלאה מהגולן לקווי 1967. "ישראל תיסוג מהאדמה הסורית שנכבשה ב-1967", נכתב במסמך, שכתב מקורבו של נתניהו, המיליארדר רון לאודר, אשר שימש כשליחו של ביבי לשיחות בתקופת כהונתו הקודמת כראש ממשלה.

"הכרזה על סוף המלחמה תתבצע בשלב הראשון"

"הסכם השלום בין ישראל לסוריה", הייתה כותרתו של המסמך, המפרט בשמונה נקודות את העקרונות עליהם סיכמו ישראל וסוריה. התנאי הראשון בהסכם נוגע לנסיגה ישראלית מהגולן, בהתאם להחלטה 242 ו-338 של מועצת הביטחון של האו"ם. במסמך סוכם כי הנסיגה תתבצע בשלושה שלבים ותושלם לאחר שנה וחצי. הנורמליזציה עם ישראל תתחיל להתממש רק בשלב השלישי. "הכרזה על סוף מצב המלחמה בין שתי המדינות תתבצע בשלב הראשון של הנסיגה", נכתב במסמך.

העיתון מדווח הבוקר כי לאורך השנים רק מתי מעט ראו את המסמך הזה בעיניהם, וכי הוא נשמר עמוק בכספות משרד הביטחון. היו שמועות על קיומו, אך הן הוכחשו. לכל אורך השנים הכחיש נתניהו כי הסכים בקדנציה הראשונה שלו כראש ממשלה לסגת מהגולן.

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

נתניהו מתכוון להעביר את הכפר רג'ר ללבנון