הטקס ב-E1: "הקפאת הבנייה - חרפה למדינה"

מעניין מה יאמר ברק אובמה כשיצפה בבית הלבן בתמונות שמגיעות היום ממעלה אדומים: הקמת שכונה חדשה בקרבת העיר בשטח המכונה E1. השר עוזי לנדאו תקף בטקס: "מעלה אדומים היא חלק מירושלים, הקפאת הבנייה - חרפה למדינת ישראל"

במעלה אדומים נערך הערב טקס מחאה של הנחת אבן פינה לשכונה החדשה שבנייתה מוקפאת באזור E1, על רקע הקפאת הבנייה בהתנחלויות או ה"הקפאה המצומצמת", כפי שמגדיר זאת ראש הממשלה. במועצת יש"ע מכנים את המהלך "מסך עשן".  

שר הביטחון אהוד ברק אישר הבוקר את בנייתן של 455 יחידות דיור ביהודה ושומרון, כצעד מקדים להכרזה הצפויה של ראש הממשלה בנימין נתניהו על הקפאת הבניה, כפי שסוכם עם הממשל האמריקני.

מלשכת שר הביטחון נמסר פירוט של האתרים בהם תימשך הבנייה, רובם בגושי ההתיישבות. מקורביו של שר הביטחון דחו את הביקורת של יו"ר האופוזיציה ציפי לבני וח"כ אופיר פינס, שאמר היום כי ברק הוא קבלן הביצוע של נתניהו. אנשי ברק אמרו שכל הדירות שאושרו הן חלק מהקונצזוס הישראלי.

לנדאו: הקפאת הבנייה - טעות אסטרטגית

שר התשתיות עוזי לנדאו אמר בטקס כי אסור למדינת ישראל להיכנע ללחצים אמריקניים. "זו תהיה חרפה למדינת ישראל, ואנחנו ניאבק כדי שלא תהיה הקפאה", אמר לנדאו. "הבנייה תימשך בתחומי הקו הירוק ומחוצה לו. אין שום סיבה למנוע מכל אדם שהוא לבנות בית ולהתפתח. אני מתכוון לשכנע בממשלה את כל מי שאני יכול להצביע נכון, כדי שמדינת ישראל לא תעשה טעות קשה ותכריז על הקפאה".

השר לנדאו אומר כי הקפאת הבנייה היא טעות אסטרטגית של מדינת ישראל. "אסור לשכוח שכל הויתורים שעשינו עד עכשיו לא הוכיחו את עצמם", הוסיף לנדאו. "דיברנו על מדינה פלסטינית והלחצים רק גברו, מאז הפלסטינים רק הקצינו והערבים דורשים יותר. ככל שאתה מוותר כך דורשים יותר".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני הודיעה על תמיכה מסוייגת במהלך, ואמרה כי "מעלה אדומים היא חלק ממדינת ישראל ומירושלים בכל הסדר קיים או עתידי", הדגישה לבני. "על זה נלחמתי במו"מ עם הפלסטינים ואני לא מתכוונת לוותר. הדרך של נתניהו, היא לא הדרך".