משעל: "הדרך לעסקה אינה קצרה"

ראש הלשכה המדינית של חמאס ניסה היום להתעלם בהפגנתיות מהדיווחים הרבים על מהות ביקורו במצרים, וכן בדבר האפשרות שהעסקה קרובה לסיכום. כשנתבקש להתייחס לכך ע"י העיתונאים, השיב בלקוניות: "יש התקדמות, אך עדיין צריך לדבר"

בכל זאת - אין עדיין עסקה? ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל שב היום ומצנן את ההתלהבות התקשורתית סביב האפשרות כי עסקת שליט עומדת על סף סיכום. "חלה התקדמות בשיחות", אישר משעל, אך מהר להדגיש: "עדיין עוד צריך לדבר".

משעל ערך מסיבת עיתונאים מיוחדת בתום פגישתו עם מספר בכירים מצריים, ובראשם שר המודיעין עמר סולימאן ומזכ"ל הליגה הערבית, עומר מוסא. הוא התייחס בדבריו לנושא הפיוס בין חמאס לפת"ח בתוך שטחי הרשות, והתעלם בהפגנתיות מהדיווחים על השיחות. רק בסיום דבריו, כשהתבקש להתייחס לנושא על ידי העיתונאים הסקרנים, הגיב בלקוניות, : "חלה התקדמות מסויימת, זאת כולם יודעים - אך עדיין צריך לדבר על שמות (אסירים)".

תוך שהוא מפגין חוסר רצון מוחלט להתייחס לנושא, ובדיבור מהיר, הוסיף משעל: "המרחק מהסכם בעניינו של החייל החטוף אינו קצר". משעל גם התייחס לדיווחים האחרונים בדבר הסיכום בין ישראל לארצות הברית, כביכול, בנושא הבנייה בהתנחלויות, והצהיר: "לא נאפשר ולא נקבל את הסיכום הזה".

"השב"כ מעכב את ביצוע העסקה"

הבוקר דיווח העיתון הפלסטיני "אל מנאר" כי עיכובים של הרגע האחרון והסתייגות של זרועות הביטחון בישראל מאיימים על הוצאתה לפועל של העסקה. על פי הדיווח, המתווכים הגרמנים והמצרים אינם מצליחים להתגבר על המחלוקות, ומזהירים: "העסקה תיכשל".

מקורות מצריים הטילו את האחריות לאפשרות שהעסקה לא תצא לפועל - על זרועות הביטחון בישראל. "ראש השב"כ יובל דיסקין הזהיר כי המחיר שהסכימה ישראל לשלם יקר מדי, וקרא שלא לאשר את העסקה", אמרו המקורות לעיתון. לדבריהם, דיסקין עשה את אותו התרגיל "גם לאהוד אולמרט - מה שהכשיל את העסקה גם אז".

אותם המקורות אף ציינו, כי ממידע שהגיע אליהם ממקורות בישראל, גם שר הביטחון אהוד ברק שינה את עמדתו לאחרונה בכל הנוגע לעסקה, וניצב לצדם של ראשי זרועות הביטחון בישראל. "הוא טוען כי המחיר שדורש החמאס יקר מדי, ולפתע דורש לשלב את העסקה גם בחתימה על הסכם רגיעה ארוך טווח", הם אמרו.

חמאס: ישראל תשא באחריות

לפי הדיווח ב"אל מנאר", חמאס נסוג בו בחודשים האחרונים מההצעה לשלב את שתי הסוגיות בהסכם אחד. בעבר דווקא דרש הארגון להתנות את שחרורו של שליט בחתימה על הסכם רגיעה - וכיום הוא דורש, לצד מאות האסירים, רק את הסרת המצור בתמורה לשחרור של שליט.

במקביל, הדגישו גורמים בחמאס גם בסוף השבוע כי הארגון לא יוותר על תנאיו בעסקה. "הצבנו אולטימטום לישראל בדבר היענות לדרישותינו - ההנהגה הישראלית תשא במלוא האחריות לכך", הם שבו והזהירו הבוקר.

בכיר חמאס שעמד בראש המשלחת שיצאה לקהיר בסוף השבוע, חליל אל-חייה, אמר אף הוא כי הארגון לא יסוג בו מעמדותיו בכל הנוגע לתנאי העסקה, אם כי אישר כי חלה התקדמות בתקופה האחרונה בשיחות. "אנו דבקים ברשימת 450 האסירים שלנו", אמר אל-חייה.

על פי הדיווח הבוקר בעיתון "אל-מנאר", הארגון מתעקש לשחרר את האסיר הפלסטיני מספר אחת מרוואן ברגותי, וכן את האחראי לרצח השר לשעבר רחבעם זאבי ז"ל, אחמד סעדאת - במסגרת גל האסירים הראשון שישוחרר בעסקה.

הווידאופדיה: גלעד שליט

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק