דיווח: עיכוב של הרגע האחרון מאיים על עסקת שליט

הסתייגויות של זרועות הביטחון בישראל הן שעלולות להכשיל את אישור השרים לעסקה - כך מדווח הבוקר העיתון הפלסטיני "אל-מנאר". על פי הדיווח, ראש השב"כ דיסקין מתנגד נחרצות למה שהוגדר "המחיר היקר" שישראל תיאלץ לשלם בעבור שליט, "וגם ברק תומך בעמדה". דיווח אחר: ישראל אישרה עקרונית את שחרור ברגותי בעסקה

עדיין אין עסקה: עיכובים של הרגע האחרון והסתייגות של זרועות הביטחון בישראל מאיימים על הוצאתה לפועל של עסקת שליט - כך מדווח הבוקר העיתון הפלסטיני "אל-מנאר". על פי הדיווח, המתווכים הגרמנים והמצרים אינם מצליחים להתגבר על המחלוקות, ומזהירים: "העסקה תיכשל".

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, נמצא בקהיר ועוסק גם במשא ומתן לעסקת חילופי שבויים, אולם מקורות מצריים מטילים הבוקר פעם נוספת את האחריות לאפשרות שהעסקה לא תצא לפועל - על זרועות הביטחון בישראל. "ראש השב"כ יובל דיסקין הזהיר כי המחיר שהסכימה ישראל לשלם יקר מדי, וקרא שלא לאשר את העסקה", אמרו המקורות לעיתון. לדבריהם, דיסקין עשה את אותו התרגיל "גם לאהוד אולמרט - מה שהכשיל את העסקה גם אז".

אותם המקורות אף ציינו, כי ממידע שהגיע אליהם ממקורות בישראל, גם שר הביטחון אהוד ברק שינה את עמדתו לאחרונה בכל הנוגע לעסקה, וניצב לצדם של ראשי זרועות הביטחון בישראל. "הוא טוען כי המחיר שדורש החמאס יקר מדי, ולפתע דורש לשלב את העסקה גם בחתימה על הסכם רגיעה ארוך טווח", הם אמרו.

דיווח זה תואם במידה רבה את התבטאותו של שר הביטחון ברק מהשבוע שעבר בתשובה לשאלת תלמיד, לפיה "אנו מחוייבים להחזיר את גלעד שליט - אבל לא בכל מחיר".

חמאס: ישראל תשא באחריות

לפי הדיווח ב"אל מנאר", חמאס נסוג בו בחודשים האחרונים מההצעה לשלב את שתי הסוגיות בהסכם אחד. בעבר דווקא דרש הארגון להתנות את שחרורו של שליט בחתימה על הסכם רגיעה - וכיום הוא דורש, לצד מאות האסירים, רק את הסרת המצור בתמורה לשחרור של שליט.

במקביל, הדגישו גורמים בחמאס גם בסוף השבוע כי הארגון לא יוותר על תנאיו בעסקה. "הצבנו אולטימטום לישראל בדבר היענות לדרישותינו - ההנהגה הישראלית תשא במלוא האחריות לכך", הם שבו והזהירו הבוקר.

בכיר חמאס שעמד בראש המשלחת שיצאה לקהיר בסוף השבוע, חליל אל-חייה, אמר אף הוא כי הארגון לא יסוג בו מעמדותיו בכל הנוגע לתנאי העסקה, אם כי אישר כי חלה התקדמות בתקופה האחרונה בשיחות. "אנו דבקים ברשימת 450 האסירים שלנו", אמר אל-חייה.

על פי הדיווח הבוקר בעיתון "אל-מנאר", הארגון מתעקש לשחרר את האסיר הפלסטיני מספר אחת מרוואן ברגותי, וכן את האחראי לרצח השר לשעבר רחבעם זאבי ז"ל, אחמד סעדאת - במסגרת גל האסירים הראשון שישוחרר בעסקה.

דיווח: ישראל אישרה את שחרור ברגותי

אמש דיווח העיתון הסעודי "אל-ווטן" כי ישראל למעשה כבר אישרה את עסקת שליט, ובדיון בקבינט שנערך ביום רביעי שעבר אושר שחרורו של ברגותי במסגרת העסקה. בנוסף, הסכימו חברי הקבינט על שחרורם של 450 אסירי חמאס ו-550 אסירים מארגונים פלסטיניים אחרים.

נתניהו, כך דיווח העיתון, הורה לשר הביטחון אהוד ברק ליידע את ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד על ההחלטה לשחרר את ברגותי ולהבהיר כי מדובר במהלך שנועד לאינטרס הפלסטיני כולו ולא לטובת חמאס בלבד.

הווידאופדיה: גלעד שליט

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק