דיווח: הקבינט הישראלי אישר לשחרר אלף אסירים

עיתון סעודי מדווח כי ביום רביעי החליט פורום השרים המצומצם על פרטי עסקת שליט: בין האסירים שישוחררו ברגותי, 450 אסירי חמאס ו-550 אסירים נוספים. משעל הגיע לקהיר לקדם את העסקה

ישראל אישרה את עסקת שליט? בעוד משלחת חמאס בראשות חאלד משעל כבר מטפלת בעסקה בקהיר, דיווח הלילה עיתון סעודי כי הקבינט הישראלי כבר אישר את פרטיה, וגם מפרט מה הם.

על פי הדיווח, בישיבת הקבינט ביום רביעי האחרון הוחלט לשחרר את מרוואן ברגותי במסגרת העסקה לשחרור שליט. כמו כן ישוחררו 450 אסירי חמאס ו-550 אסירים מארגונים פלסטינים אחרים.

נתניהו, כך מדווח העיתון,  הורה לשר הביטחון אהוד ברק ליידע את ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד על ההחלטה לשחרר את ברגותי ולהבהיר כי מדובר במהלך שנועד לאינטרס הפלסטיני כולו ולא לטובת חמאס בלבד.

על פי הדיווח, העסקה אמורה לצאת לפועל בסוף ספטמבר. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לפגוש את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן ב-23 לספטמבר בניו יורק ולפרט בפניו את פרטי העסקה.

משעל בקהיר

ראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד נחת הלילה בקהיר כדי לקדם את עסקת שליט, כך מדווחת התקשורת המצרית. משעל צפוי להיפגש עם שר המודיעין המצרי עומר סולימאן.

על פי הדיווחים, חמאס שוקל להסכים לגירוש אסירים פלסטינים שישראל אינה מסכימה לשחרר במסגרת עסקה לשחרורו של החייל החטוף. על פי המתווה הזה, חמאס ידרוש להגדיל את מספר האסירים שישוחררו מ-1,000 ל-1,200 אך חלקם יגורשו למדינות אחרות. בחמאס, כך נראה, רוצים לסגור עסקה לקראת הבחירות הקרובות.

בכיר חמאס בדמשק אישר בסוף השבוע שיש התקדמות במגעים. "יש ביקורים של אנשי התנועה האחראים לסוגייה בקהיר כדי לדון בנושא", אמר. "יש תנועה בצד הגרמני ובצד ציוני, אבל התנועה לא הניבה בינתיים שום תוצאה חיובית".

בא לחתום על עסקה? 

בימים האחרונים הרבו כלי תקשורת ערביים לדווח אודות הביקור הצפוי של משעל בקהיר. העיתון "אל-ווטן" הסעודי דיווח אתמול כי משעל צפוי לחתום ולאשר את עסקת שליט במהלך ביקורו.

על פי הדיווח, החתימה צפויה להתבצע במהלך פגישתו עם ראש המודיעין המצרי עומר סולימאן. "התקדמות מהותית נרשמה בעניין שליט, ומשעל נענה לקריאת סולימאן והגיע לקהיר על מנת לאשר את סעיפי העסקה ולחתום עליה", אמרו המקורות לעיתון.

השניים צפויים להיפגש ולדון, בין השאר גם בנושא הדיאלוג הפנים-פלסטיני. לקהיר צפוי להגיע גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

בחמאס סירבו להתייחס לדיווח לפיו תושלם העסקה בקרוב, אולם בהחלט אישרו כי ביקורו של משעל יעסוק בין השאר בעסקה. "משלחות בכירי חמאס ומצרים ידונו בנושא", אמר אתמול דובר חמאס איימן טהה, אך סירב לחשוף עם אכן נרשמה התקדמות כלשהי בעניין העסקה.

הווידאופדיה: גלעד שליט

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק