אבו מאזן: הקפאה מוחלטת של הבנייה - תנאי הכרחי לפגישה משולשת

יו"ר הרשות הפלסטינית שמע גם כן על הסיכום בין ישראל לארה"ב בנושא הבנייה, ומאיים: אם לא תוקפא הבנייה בגדה – לא תהיה פגישה משולשת עם הנשיא אובמה. "הימים הקרובים – מכריעים למו"מ", אמר בביקורו בספרד

ברשות הפלסטינית התעוררו הבוקר לגל הדיווחים על הסיכום בין ישראל לארצות הברית בדבר הקפאת הבנייה בהתנחלויות, ומדגישים: ההסכם לא מקובל עלינו. יו"ר הרשות אבו מאזן אמר הלילה כי "רק הקפאה מוחלטת של ההתנחלויות בגדה המערבית תהווה בסיס לחידוש המשא ומתן".

מאז נכנס ראש הממשלה בנימין נתניהו לתפקידו, שבו והדגישו ברשות את המסר. הלילה, במהלך פגישה של אבו מאזן עם ראש ממשלת ספרד, כשברקע הדיווחים על הסכמה ישראלית-אמריקנית, הגדיר יו"ר הרשות את הימים הבאים כ"ימים מכריעים" בכל הקשור לפגישה המשולשת הצפויה בינו לבין נתניהו ונשיא ארצות הברית ברק אובמה.

בשבועות האחרונים סירבו ברשות לאשר או להכחיש את דבר קיום הפגישה, הצפויה להיערך בשולי ועידת האו"ם בניו יורק ב-23 לחודש. למרות התעקשותו של אבו מאזן כי הפסקת הבנייה בהתנחלויות כתנאי הכרחי לחידוש השיחות, במהלך פגישתו עם ראש ממשלת ספרד הדגישו השניים כי פגישה שכזו היא "הכרחית לעתיד המשא ומתן".

גם ראש הצוות הפלסטיני למשא ומתן, סאיב עריקאת, הדגיש הבוקר את עמדת הרשות בכל הנוגע להסכם. "תכניתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לבנות מאות יחידות דיור בהתנחלויות בטרם תחילת הקפאת הבנייה - לחלוטין בלתי מקובלת בעיני הפלסטיני", אמר. ראש הממשלה ויו"ר הרשות הפלסטינית עדיין לא נפגשו ולו פעם אחת, מאז הראשון נכנס לתפקידו לפני כחצי שנה.

נתניהו יאשר: בנייה בשטחים - ואז הקפאה

אמש במהדורה המרכזית דיווחנו על חלק מהסעיפים שסוכמו בין ישראל לארצות הברית, ובהם המשך הבנייה בירושלים, השלמת הבנייה של כ- 2,500 יחידות דיור שכבר החלו בבנייתן, ובנוסף - הקמת מבני ציבור בשטחים. באשר לכל השאר- תהיה הקפאה של תשעה חודשים.

בתמורה, תזכה ישראל למחוות מצד מדינות ערב, הכוללות בין היתר, פתיחת נציגויות מסחריות במדינות המפרץ: קטאר, עומן, תוניסיה ומרוקו. אך נראה שההסכמות לא כוללות הבנות לגבי התקופה שאחרי ההקפאה. כמו כן, לא הושגה הסכמה אמריקנית רשמית או בכתב על המשך הבנייה אחרי תקופת ההקפאה, וגם התמורה הערבית בנושא נתיבי הטיסה מעל מדינות ערב.

הקפאת ההתנחלויות - ההסכם כמעט סגור

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק