נתניהו יאשר: בנייה בשטחים ואז - הקפאה

התקדמות בשיחות בין ישראל לארצות הברית בנושא הבנייה בשטחים: לראשונה בתולדות ראשי הממשלה מהימין, צפוי ראש הממשלה לאשר את הקפאת הבנייה בשטחים. קודם לכן, וכדי לרכך את הגלולה המרה עבור חבריו בליכוד, צפוי נתניהו לאשר מספר בנייה של מספר יחידות דיור

המחלוקת בין ישראל לארצות הברית, בעניין הבנייה בשטחים, עשויה להגיע לפתרון כבר בשבוע הבא בביקור נוסף של השליח האמריקני ג'ורג' מיטשל באזור. שלושה שבועות לפני פגישתם המיועדת של ראש הממשלה נתניהו, נשיא ארצות הברית אובמה, ויושב ראש הרשות הפלשתינית אבו מאזן בניו יורק, נראה שכמעט הושלמה הנוסחה המוסכמת על ישראל וארצות הברית להקפאת הבניה בהתנחלויות.

עם זאת, גורמים בסביבת נתניהו מעריכים שכדי "להמתיק את הגלולה המרה" עבור חבריו בימין, מתכוון ראש הממשלה לאשר את בנייתן של מאות יחידות דיור חדשות בשטחי יהודה ושומרון, לפני שההקפאה תיכנס לתוקף. גורמים בקואליציה הביעו את התנגדותם למהלך הזה, שעלול לסכל את ההסכמות.

אמש במהדורה המרכזית דיווחנו על חלק מהסעיפים שסוכמו, ובהם המשך הבנייה בירושלים, השלמת הבנייה של כ- 2500 יחידות דיור שכבר החלו בבנייתן, ובנוסף- הקמת מבני ציבור בשטחים. באשר לכל השאר- תהיה הקפאה של תשעה חודשים.

בתמורה, יתקבלו מחוות מצד מדינות ערב, בין השאר שכוללות בין היתר, פתיחת נציגויות מסחריות במדינות המפרץ: קטאר, עומן, תוניסיה ומרוקו. אך נראה שההסכמות לא כוללות הבנות לגבי התקופה שאחרי ההקפאה. כמו כן, לא הושגה הסכמה אמריקנית רשמית או בכתב על המשך הבנייה אחרי תקופת ההקפאה, וגם התמורה הערבית בנושא נתיבי הטיסה מעל מדינות ערב.

הקפאת ההתנחלויות - ההסכם כמעט סגור

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק