עסקת שליט: משעל יוצא לקהיר

איתות נוסף להתקדמות במו"מ על עסקת חילופי שבויים מגיע היום במקביל מעזה ומדמשק: משלחת של בכירי חמאס מעזה יצאה במפתיע לקהיר. במקביל מדווחת התקשורת הערבית כי גם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, יוצא בשבת לקהיר. דובר חמאס: "אנחנו מוכנים להשלים את העסקה מוקדם ככל האפשר, אבל לעסקה יש התנאים שלה"

חמאס ממשיך בהכנות האחרונות לקראת עסקה: משלחת של בכירי חמאס יצאה מעזה לקהיר באופן פתאומי, כשבראש המשלחת עומד בכיר חמאס בעזה חליל אל-חייה. בנוסף, צפוי להגיע לקהיר ביום שבת גם ראש הלשכה המדינית, חאלד משעל. מטרת הגעת בכירי חמאס לקהיר לא פורטה בדיווחים על כך, אולם ניתן להניח שהמשלחת תצטרך לקבל החלטות בנוגע למו"מ המתמשך סביב עסקת חילופי השבויים.

לפי הדיווחים האחרונים במצרים, 95% מפרטי העסקה כבר נסגרו, זאת בעקבות 11 פגישות בחודש האחרון שקיים המתווך הגרמני עם בכירי חמאס בעזה ועם בכירים בישראל.

דובר חמאס, מושיר אל-מסרי, האשים היום דווקא את הנהגת הרשות הפלסטינית בכשלון העסקה: "העם הפלסטיני חזה לפני שנה או יותר, שהעסקה כמעט הגיעה לידי סיום. והיא כבר היתה מגיעה לידי סיום, לולא התערב אבו-מאזן באופן אישי ואיתו קבוצה מרמאללה, כדי למנוע את ההשלמה של עסקת השבויים".

"אנחנו מדגישים שהכדור במגרש של הישראלים", הוסיף דובר חמאס. "אנחנו מוכנים להשלים את העסקה מוקדם ככל האפשר, אבל לעסקה יש התנאים שלה והמחירים שלה, והתנאים ברורים: בעיקר שחרור האסירים שהוטלו עליהם עונשים כבדים, מכל הפלגים של העם הפלסטיני". 

התקשורת במצרים: "עסקת שליט קרובה מתמיד"

בימים האחרונים נמשכו הדיווחים בכלי התקשורת הערביים סביב ההתקדמות במו"מ. העיתון הסעודי "עוכאז" דיווח עי "לא מעט קשיים עומדים בפני השלמת העסקה". זאת, בשל מה שכינו מקורות במצרים "התבצרותם של ישראל והחמאס בעמדותיהם". עם זאת, אמרו המקורות לכתב העיתון כי הם "מצפים שהמגעים והמשא ומתן יביאו להשלמת העסקה בקרוב".

העיתון התייחס בדיווחו גם לגל הדיווחים בימים האחרונים, בדבר היפגעותה של מצרים מכניסתו של המתווך הגרמני לעובי הקורה. "גרמניה לא 'חטפה' את ניהול המשא ומתן בעסקה", הדגישו המקורות המצריים. "מלבד זאת, מצרים הייתה ועודנה משחקת תפקיד מרכזי בניהול השיחות". לדבריהם, "מצרים מברכת על כל מאמץ, של כל מדינה, שנעשה על מנת להביא להצלחת העסקה". הם הוסיפו עוד כי מדובר למעשה ב"שיתוף פעולה בין מצרים לגרמניה, במסגרת שורה של רבדים בהם מנהלות השתיים תיאום מלא".

דיווח במצרים: "החתימה הרשמית על העסקה - בקהיר"

במקביל, ממשיכה העיתונות המצרית הרשמית לספק דיווחים לקוניים בכל הנוגע לעסקה, לרבות בכל הקשור לפגישות מיוחדות שנערכות בין ראשי המודיעין המצרי עם שני הצדדים. במצב הזה, נוטלים את המושכות עיתונים פחות מוכרים במצרים, המתבססים אף הם על "מקורות מצריים". השבוע דיווח העיתון המצרי "אל-מיצריון" כי "חרף ההכחשות בשני הצדדים, החתימה על עסקת שליט קרובה מתמיד".

על פי הדיווח, העסקה צפויה להיחתם כבר בימים הקרובים, במהלך ביקורו של ראש המודיעין המצרי עומר סולימאן, בתל אביב. לאחר מכן, תיעשה חתימה נוספת על אדמת מצרים - לשון הדיווח. העיתון המצרי דיווח עוד כי במסגרת "התגמשותם של שני הצדדים", הסכים החמאס לגרש כמאה מהאסירים אותם הגדירה ישראל "כבדים" למדינות ערב שונות. הדיווח הזה, מצטרף לגל דיווחים נוספים לפיהם הביע הארגון גמישות מסויימת בתנאי שחרורם של האסירים, ולמעשה עשה צעד משמעותי בדרך להשלמת העסקה.

בישראל אולי עשויים להיות מרוצים נוכח דיווח אחר, בעיתון "אל-מנאר" הפלסטיני, שאמנם לא קשור בהכרח ישירות לעסקה, אך בהחלט עשוי להשפיע על התנהלותה. על פי הדיווח, שבה לשרור בימים האחרונים מתיחות בין ראשי החמאס להנהגה המצרית, על רקע הקשיים שמערים הארגון על ניסיונות הפיוס הלאומיים - בהם מצרים מתווכת גם כן. על פי הדיווח, דרשה מצרים משני הצדדים, ובעיקר מהחמאס, לגלות גמישות בשיחות, אחרת "תמשוך את ידה מניהול המשא ומתן".

למצרים, כידוע, "מטען כבד" בכל הנוגע להתנהלות החמאס מאז השתלטותו הברברית על רצועת עזה ביוני 2007, ומאז ידעו שני הצדדים עליות ומורדות לא מעטות. שיא השפל במערכת היחסים בין השני הצדדים היה במהלך מבצע "עופרת יצוקה", בו נקט המשטר המצרי כמעט בפומבי את תמיכתו בישראל.

בעקבות המבצע אף הודיעו המצרים כי יסייעו לישראל במניעת ההברחות לרצועת עזה. מתיחות מחודשת בין מצרים לחמאס בתקופה שכזו, עשויה רק להגביר את הלחץ על החמאס להפגין גמישות נוספת בתנאים הנוקשים שהוא מציב בניהול המשא ומתן.

הווידאופדיה: גלעד שליט 

ברק: לא נשלם כל מחיר על גלעד

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק