בגלל הגדר: הנורבגים מחרימים את אלביט

סנקציות על ישראל? הנורבגים החליטו להיפטר מההשקעות שלהם בחברה הישראלית. הסיבה: אלביט מספקת טכנולוגיות המשמשות את גדר ההפרדה המוקמת בשטחים: "אנחנו לא רוצים לממן חברות שתורמות לאלימות ולהפרת החוק הבינלאומי"

נורבגיה מושכת את השקעותיה מחברת אלביט הישראלית. התירוץ של הממשל הנורבגי: החברה מספרת ציוד מעקב לגדר ההפרדה המוקמת בשטחים.

קרן ממשלתית נורבגית מכרה למעשה את מניותיה - בערך של כחמישה מיליון דולר - מהחברה הישראלית. צעד דומה לזה נעשה גם בעבר על ידי הקרן הממשלתית בהקשר לחברות המייצרות נשק גרעיני, פצצות מצרר, טכנולוגיה שפוגעת בסביבה וטכנולוגיות הפוגעות - לדעת המשטר - בזכויות אדם.

"אנחנו לא רוצים לממן חברות שתורמות לאלימות ולהפרת החוק הבינלאומי", הסבירה שרת האוצר הנורבגית כריסטין האלברסן. "חופש התנועה של האנשים בשטחים בכבושים הוגבלה באופן בלתי מתקבל על הדעת".

הסיבה: "גדר ההפרדה לא חוקית"

את הסיבה הפוליטית לצעד הכלכלי הסבירה האלברסן בכך ש"בית המשפט הבינלאומי בז'נווה פסק שגדר ההפרדה לא חוקית. הרשויות הנורבגיות פועלות בהתאם להחלטה הזו".

לטענת הממשל, אלביט מספקת למערכת הביטחון את אחד המרכיבים המרכזיים ביותר בטכנולוגיה המשמשת את הגדר. הממשל טוען כי מערכת המעקב פותחה במיוחד עבור גדר ההפרדה ואין לה שום שימוש אחר. שר האוצר הוסיפה שמכיוון שכך, "אלביט בוודאי מודעת למה בדיוק המערכת שהיא פיתחה נועדה".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק