בכיר בארה"ב: מתקרבים להסכם להקפאת ההתנחלויות

"הפגישה הייתה טובה", אמר הלילה גורם בכיר אמריקני בתום פגישתם של נציגי רה"מ עם השליח האמריקני מיטשל, בנוגע להקפאת הבנייה בהתנחלויות. שבוע הבא ייפגש מיטשל עם רה"מ להמשך המגעים. בארה"ב מקווים להכריז על חידוש המגעים בין ישראל לפלסטינים כבר בסוף החודש

ארה"ב: הפגישה הייתה טובה (רויטרס)

מתקרבים להסכמה על הקפאת ההתנחלויות: בארה"ב מרוצים מהפגישה הלילה עם שליחי ראש הממשלה בנימין נתניהו. דובר מחלקת המדינה האמריקני איאן קלי אמר כי הפגישה הייתה "טובה" וכי הצדדים הביעו את נכונותם לפעול למען שלום כולל. בשבוע הבא אמור להגיע לישראל השליח האמריקני אז יפגש עם ראש הממשלה.

"סנטור מיטשל וחברי המשלחת הישראלית אישרו מחדש את ההתחייבות של ישראל לשלום כולל, והצעדים המעשיים שכל הצדדים יהיו מחוייבים למטרה זו", נמסר מהמשלחת האמריקנית.

נציגי המשלחת הישראלית, שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו ושליחו של שר הביטחון, תא"ל מייק הרצוג דנו עם השליח האמריקני המיוחד למזרח התיכון ג'ורג' מיטשל בנוגע להקפאת ההתנחלויות. השיחות אמנם עלו שלב אך הם, כאמור, עוד ימשיכו בשבוע הבא.

הסכמה עד סוף החודש

בארה"ב מקווים להכריז על חידוש המגעים בין ישראל לפלסטינים כבר בסוף החודש, במהלך כנס כללי של האו"ם, עם הגעה להסכמה בנוגע להקפאת ההתנחלויות. הפלסטינים אינם משנים את עמדתם, ובינתיים ממשיכים גורמים פלסטינים להדגיש כי מבחינתם השיחות יחודשו רק כאשר תוקפא לחלוטין כל הבנייה הישראלית בהתנחלויות.

רה"מ: יש צורך בפרטנר אמיץ

בשבוע שעבר נפגש ג'ורג' מיטשל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בלונדון, רגע לפני שהאמריקנים מציגים את תכניתם לשלום כולל במזרח התיכון.

נתניהו הציג לבריטים את מה שהוא רואה כצעד הישראלי המשמעותי שנעשה כלפי הפלסטינים. "דיברתי על הצורך להגיעה למדינה פלסטינית מפורזת", אמר נתניהו במסיבת העיתונאים המשותפת עם ראש הממשלה הבריטי גורדון בראון.

אך מיד אחר כך פירט נתניהו את מה שצריך להגיע מהפלסטינים. "אנו מצפים למהלכים דומים מהרשות הפלסטינית", אמר נתניהו. "לא ראינו את זה. יש צורך למנהיגות פלסטינית לפרטנר אמיץ. הם צריכים לומר שהסכסוך נגמר".

ראש הממשלה נשאל על ידי חדשות 2 בנושא ההתנחלויות. "תושבי יהודה ושומרון צריכים כיתות, צריכים גנים", הסביר נתניהו את הבעייתיות של הקפאת ההתנחלויות. "אנחנו התחייבנו שלא נבנה התנחלויות חדשות, ואנחנו מחפשים למצוא יחד עם האמריקנים את הנוסחה שתאפשר למתיישבים לחיות את חייהם".