מבקר המדינה על פולארד: "לשחררו - מוטב שעה אחת קודם"

מיכה לינדנשטראוס פרסם חוות דעת על מאמצי הממשלה לאורך השנים, למען השבת המרגל הישראלי בארה"ב: "יש לעשות הכל למען השבתו", כתב בדוח. "הפגישות בין ראשי הממשלה לנשיאים האמריקניים לא תועדו". לממשלות הבאות קרא לבחון את אופן הגישה לנושא לעומק

פולארד. "לשחררו שעה אחת קודם" (חדשות 2)

להפיק לקחים: מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס קורא לממשלת ישראל לעשות הכל על מנת להביא לשחרורו של ג'ונתן פולארד, המרגל הישראלי שנלכד בארצות הברית, נשפט ונכלא בשנת 1985. בחוות דעת מיוחדת המפורסמת היום, שחלק מפרטיה עדיין חסויים, קורא המבקר: "לבחון את נושא השחרור לעומק".

לינדנשטראוס מותח בחוות הדעת ביקורת חריפה על התנהלות הממשלות הקודמות, בכל הקשור לתיעוד המאמצים הישראליים לשחרורו של המרגל. "ראוי היה לתעד את הפגישות שנערכו בעניין פולארד, בעיקר בין ראשי הממשלה לנשיאי ארצות הברית בנושא", כותב לינדנשטראוס. "קל וחומר שיש לעשות זאת בעתיד".

"לעשות כל צעד אפשרי"

המבקר פנה גם לממשלה לערוך בדיקה פנימית של התנהלות הצעדים שננקטו עד כה. "חייבים לעשות כל צעד אפשרי כדי להביא לשחרורו של האזרח הישראלי - מוטב שעה אחת קודם", כתב המבקר.

במהלך הבדיקה, נפגש מבקר המדינה עם ראשי ממשלות ישראל בעבר ובהווה, עם שרים בעבר ובהווה, עם בעלי תפקידים ממלכתיים שעסקו ועוסקים בנושא ועם באי כוחו של פולארד.

מי שהוכרז כמרגל ישראלי נלכד על ידי שירותי הביטחון האמריקניים ב-21 בנובמבר 1985. הוא נשפט ונידון למאסר עולם במרץ 1987.

הווידאופדיה: ג'ונתן פולארד