ברק לתלמיד: לא נבטיח את חייך

שר הביטחון, ראש הממשלה ונשיא המדינה סיירו בבתי ספר ברחבי הארץ לרגל פתיחת שנת הלימודים. כשפנה אחד התלמידים לברק ושאל על גלעד שליט, השב השר: "די להתבכיין, פה זה לא מערב אירופה". על העסקה שב והדגיש: "שחרורו לא ייעשה בכל מחיר". רה"מ לתלמידים: "גם אני אהבתי את ההפסקות"

"המדינה לא יכולה להבטיח את שלומך, את חייך או את אי נפילתך בשבי כחייל" - כך אמר היום שר הביטחון אהוד ברק בתשובה לתלמיד בית ספר בדרום בו ביקר ברק לרגל פתיחת שנת הלימודים. "אתה מתגייס לצבא בשביל להילחם. זה מקום שאיננו אירופה או מערב אירופה, פה מי שלא ממצמץ מול אש, קסאמים, חטיפות ובתי עלמין צבאיים - שורד".

ברק המשיך בדבריו בהתייחסו לחייל החטוף גלעד שליט. "אני מציע שלא להתבכיין", אמר. "שחרור שליט לא ייעשה בכל מחיר. צריך לחשוב גם על האירועים הבאים וגם על ההזדמנויות הבאות". ברק עדכן כי "מתנהל משא ומתן קשוח, ולפעמים אכזרי". עם זאת, הדגיש שר הביטחון כי "יש מאמץ כל יום להחזרת שליט" וכי "נעשה כל מהלך ראוי על מנת להשיבו".

בשבוע שעבר התבטא ברק באופן דומה כשהשתתף בכנס החינוך בחולון. "אנחנו נשארים מחוייבים פיקודית וערכית להביא את גלעד חי ובריא", אמר שר הביטחון לקול מחיאות הכפיים של הקהל, אבל מיד הסתייג: "לא בכל מחיר, אבל בכל מהלך ראוי ואפשרי כדי לקדם את הבאתו הביתה במהירות האפשרית".

נתניהו: גם אני אהבתי את ההפסקות

"אני נורא אהבתי את ההפסקות, אבל היום, כשאני מבוגר, אני יכול לומר לכם שהשיעורים היו חשובים יותר מההפסקות", אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו לתלמידים אותם ביקר בבית הספר היסודי "יחד" במודיעין.

באווירה קלילה ונעימה, סקר ראש הממשלה את פתיחת שנת הלימודים בבית הספר בו לומדים  תלמידים חילונים ומסורתיים. נתניהו לא היה מוכן לתשובת התלמידים כששאל אותם אם הם אוהבים ללמוד. "לא!", הם צעקו כאחד. גל צחוק פרץ בכיתה בה ביקר ראש הממשלה.

"נחזיר את שליט רק כשנוכל"

הוא השיב גם לשאלותיהם של כמה מהתלמידים, ובהן גם שאלות העומדות בראש סדר היום הציבורי. "נחזיר את גלעד שליט רק כשנוכל", אמר נתניהו בטון רציני. "אנו לא מפסיקים לעבוד בכיוון הזה, תודה על השאלה".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, שערכה אף היא ביקור לרגל פתיחת שנת הלימודים, התייחסה גם כן לנושא גלעד שליט. "מדובר בנושא מכאיב לכל אזרח בישראל", אמרה. "זה הנושא היחיד סביבו צריך להתנהל מו"מ עם החמאס. מחוייבותינו להחזירו הביתה, אך עלינו להבין שבצד השני קיים ארגון טרור רצחני וקיצוני שמנצל את דאגתינו הכנה לשלומו ובהקשר זה".

נשיא המדינה שמעון פרס יצא גם הוא לסיור במוסדות החינוך לרגל פתיחת שנת הלימודים החדשה. במהלך ביקורו בבית הספר לבנות בשכונת שייח' ג'ראח במזרח ירושלים, פנתה אליו אחת התלמידות ואמרה לו: "למזלנו, החגים של המוסלמים נופלים בסמוך לחגים של העם היהודי - מה שמסמל דו-קיום".

הצלצול נשמע - שנת הלימודים נפתחה כסדרה 

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

הווידאופדיה: שמעון פרס 

הווידאופדיה: אהוד ברק

הווידאופדיה: ציפי לבני