"כבר שנה רביעית שאתה מופקר"

מחר יחול התאריך הלועזי של יום הולדתו ה-23 של גלעד שליט. במשפחתו בחרו לציין את היום השמח-עצוב בעצרת ביישוב מצפה הילה, שם נואמת אמו, אביבה: "כבר שילמת את המחיר הקשה והכואב שלא באשמתך"

במצפה הילה מציינים הערב בעצרת מיוחדת את יום הולדתו ה-23 של החייל החטוף גלעד שליט, בלעדיו בפעם הרביעית. לאנשי היישוב הקטן יש היום בקשה אחת - לא לתת לו לחגוג עוד יום הולדת לבד.

במהלך הערב נשאה דברים גם אמו של גלעד, אביבה שליט. "גלעדי היקר שלנו, היית נער כשנפרדנו לפני 1160 ימים והיום אתה בחור צעיר ולמוד סבל", פתחה שליט את נאומה. "הערב כאשר אנחנו מציינים את יום הולדתך, אני מקווה שאתה שומע את קולי אי שם בחשיכה, רחוק שנות אור מאיתנו, מהחדר שלך שהכול בו קפא על מקומו. הגעגועים אליך הולכים ומתעצמים. הלילות הארוכים, החודשים והשנים".

"גלעדי, אני אומרת לך היום - כבר שילמת את המחיר הקשה והכואב שלא באשמתך. כבר שנה רביעית שאתה מופקר לגורלך, בודד ומבודד אי שם באפילה של עזה. אתה שילמת על כשלים שלא באשמתך, אתה נושא את העול על גבך הצר", הוסיפה.

אכזבה ממספר המפגינים בקרייה

אמו של גלעד המשיכה, "אני רוצה שתדע, אם אתה שומע אותי, שרבים האנשים שמחכים שתחזור הביתה. החברים, השכנים, הפעילות והפעילים, כמו כן האבות והאמהות בסדיר ובמילואים מסתכלים בדאגה על חיילים שהלכו ולא חזרו. מאות אלפי תושבי עזה, האנשים הפשוטים הלא מעורבים שמשלמים מחיר כבד על הרפתקה של מנהיגיהם וגם משפחות האסירים הרבים שיכלו להיות בחג הזה בביתם, גם הם מייחלים לחזור הביתה".

"אני רוצה לבקש ממך גלעד סליחה שלא הצלחנו לשמור עליך ולמנוע את הסבל הרב שאתה עובר, סליחה שלא הצלחנו להחזירך למרות המאמצים הרבים שלא חסכנו. אני רוצה היום, גלעד, שאנו נמשיך ולא נרפה בעזרת הפעילים המסורים ללא הפסקה ללא ליאות וללא הנחות לאף אחד. נגמרו התירוצים גלעדי, אנו ממתינים בציפייה דרוכה לקראתך. אנחנו שולחים לך אנרגיות ועוטפים אותך בהמון געגוע".

ובינתיים בבסיס הקרייה בתל אביב, מתקיימת עצרת נוספת הקוראת לשחרורו. במטה לשחרור גלעד שליט, "צבא החברים", מאוכזבים ממספר המשתתפים המועט בעצרת, פחות מ-100 אנשים. בקרייה מניפים שלטים, מחזיקים נרות ושרים "היום יום הולדת לגלעד".

הנייה: "משפחות האסירים ישמחו"

יום לפני יום הולדתו ה-23 של גלעד שליט והרביעי שמצוין בשבי החמאס, שחרר ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה רמז על העסקה הנרקמת לשחרורו. "העם שלנו ישמח", אמר הנייה בטקס לרגל הרמדאן.

"זו הברית שלנו עם אללה ועם משפחות האסירים", הוסיף ראש ממשלת חמאס. דבריו נאמרו אתמול אך פורסמו לראשונה היום.

על רקע הדיווחים על התקדמות בשיחות לשחרורו של החייל החטוף ויציאתו של רמטכ"ל החמאס אחמד אל-ג'עברי לקהיר ולדמשק, המשיכו היום כלי התקשורת הערביים לדווח בהרחבה על המעורבות הגרמנית בתיווך בין ישראל לחמאס בעסקה.

העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח כי המתווך הגרמני בעסקה נועד עם ראש הלשכה המדינית של החמאס בדמשק, חאלד משעל, ודן עמו בפרטי העסקה, ובמקביל מצהיר הבוקר בכיר אחר בארגון, אוסמה חמדאן: "מצפים לתשובת ישראל".

ברק: לא נשלם כל מחיר על גלעד

הווידאופדיה: גלעד שליט 

הווידאופדיה: מרוואן ברגותי

הווידאופדיה: העסקה להשבת החטופים 

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק