נתניהו: "שוחחנו בנושא גלעד שליט"

במסיבת עיתונאים משותפת עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, התייחס ראש הממשלה למגעים לשחרורו של החייל החטוף, אך סירב לדבר על כך מפורשות. "כמו מול כל דיפלומט - גם עם קאנצרלית גרמניה דיברתי על הנושא", אמר. על הפלסטינים: עליהם להכיר בעובדה שמדינת ישראל היא מדינה יהודית

נתניהו ומרקל, היום בברלין. (AP)

"בכל הזדמנות שיש לי בפגישות עם דיפלומטים זרים אני מדבר על גלעד שליט, וכך גם עשיתי היום", כך אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים שערך בברלין עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. "אני מעריך ממשלות דומיננטיות שעוזרות לנו בנושא", הוסיף נתניהו.

שני המנהיגים התייחסו לשלל הנושאים העומדים על סדר היום. "שוחחנו גם על אירן, שכן פיתוח הנשק האירני מאיים על ישראל, האזור והשלום העולמי - זה דבר שמעסיק את כולנו", אמר נתניהו. "שמחתי לשמוע שגרמניה אחראית לטפל בנושא בצורה אחראית, אך אין הרבה זמן - הדבר החשוב ביותר הוא החרפת הסנקציות", הדגיש.

בהתייחסו לנושא המשא ומתן מול הפלסטינים, שב וציין ראש הממשלה כי כוונתה של הממשלה לשים סוף לסכסוך מהר ככל שניתן. "אנו רוצים מדינה פלסטינית מפורזת שמכירה במדינה היהודית, לא במובן הדתי, אלא במובן שהיא מדינת היהודים", אמר נתניהו. "כשנתחיל במשא ומתן, נתקדם עוד יותר", הוא הוסיף.

קיבל את השרטוטים של מחנות המוות

ראש הממשלה גם מנה את הצעדים שביצעה הממשלה, בניסיון לבנות אמון מהצד השני. "הסרנו 147 מחסומים, וגם חסמים בירוקרטיים", אמר. "אין תחליף לאומץ גם מהצד הפלסטיני, והצעד הראשון הוא הכרה שלעם היהודי תהיה זכות למדינה משלו".

מוקדם יותר קיבל ראש הממשלה את תכניות הבנייה של מחנה ההשמדה אושוויץ. "זהו מסמך היסטורי חשוב, שמאפשר לשמר את האמת מול המכחישים", אמר נתניהו והוסיף: "הלקח הוא שמי שמאיים על העם היהודי, מאיים על העולם כולו".

המסמכים אותם קיבל ראש הממשלה כוללים 29 שרטוטים של מחנה המוות משנת 1941, פירוט של מתקני המחנה בהם המשרפות ותאי הגזים. התוכניות, שחתומות על ידי מי שהיה ראש ה-SS היינריך הימלר ומפקד המחנה רודולף הס, יוצגו לקהל הרחב במוזיאון יד ושם בירושלים.

נתניהו בלונדון: "תושבי יהודה ושומרון צריכים גני ילדים"

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק  

הווידאופדיה: בנימין נתניהו